Powoli kończą się czasy, kiedy godzinami biegamy po urzędach, by złożyć pismo w sądzie czy chociażby ZUS-ie. Coraz więcej spraw możesz załatwić szybko i sprawnie, nawet nie wychodząc z własnego fotela.
Fot. Depositphotos.com
Jeszcze kilka lat wstecz, aby wypełnić PIT, czy chociażby zrobić przelew trzeba było szykować się na dłuższe spotkanie w banku, na poczcie czy w urzędzie. To kosztowało nas zwykle sporo czasu oraz niejednokrotnie nerwów. Na całe szczęście sytuacja ta powoli odchodzi do lamusa. Dziś wystarczy zasiąść za przed komputerem i w zaciszu swojego domu, w sposób wygodny, szybki i bezpieczny, wykonać mnóstwo urzędowych (i nie tylko) spraw.
W internecie możemy załatwić drobne sprawy w:
Sądzie (e-sąd):
Rozpatruje nieskomplikowane sprawy o zadłużenia, występujące spory między przedsiębiorcami a osobami, które nie uregulowały zobowiązań finansowych (np.faktury). Tu wszystkie formalności odbywają się przez internet. Począwszy od złożenia pozwu, kończąc na wydaniu nakazu zapłaty kończąc.
Sprawy, które możemy kierować do e-sądu:
- O zapłatę za gaz, prąd, telefon itp.
- Rozczenia z tytułu niewywiązywaniu się z umowy najmu (może to być np. niezapłacony czynsz lub znaczące zdewastowanie mieszkania).
Wszelkie opłaty (np. za pozew) dokonujemy opłaty przelewem lub kartą kredytową i wynosi ona zwykle 1,25 proc. wartości przedmiotu.
- Zalety e-sądu:
- Otrzymujemy potwierdzenie w formie elektronicznej
- Krócej czekamy na wydanie nakazu zapłaty
- Zwykle są to również niższe koszty sądowe
- Pełny mobilny dostęp.
- Uproszczone postępowanie
Urzędzie Skarbowym (e-urząd skarbowy):
Urząd wychodzi na przeciw zatroskanym obywatelom usprawniając procedurę składania rocznego rozliczenia (PIT). System ten ma za zadanie ułatwić wypełnianie formularzy bez stania w kolejkach i odbijania się od okienka i poprawiania błędów. System automatycznie oblicza podatek i zaznacza błędy. To spora wygoda.
Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (e-ZUS):
Za pomocą Platformy Usług Elektronicznych można obliczyć wcześniejszą emeryturę, sprawdzić wysokość przewidywanego świadczenia, a w przypadku własnej firmy, pozwoli na złożenie wniosku dotyczącego płatności składek, które obliczy samodzielnie.
W innych urzędach (e-urząd):
Dzięki Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej możemy:
- Internetowo założyć działalność gospodarczą.
- Zgłosić urodzenie dziecka oraz sprzedaż samochodu.
- Wystąpić o pozwolenie na budowę.
- Składać odwołania i zażalenia.
- Składać wnioski o odroczenie terminu spłaty zadłużenia lub rozłożenie go na raty.
W internecie możemy również:
- Sprawdzić czy nasz paszport jest już do odbioru
- Przejrzeć swoją historię medyczną.
- Otworzyć konto w banku, lokatę oraz zrobić przelew.
- Robić tańsze, szybsze i wygodniejsze zakupy.