Dodatek mieszkaniowy

kobieta, dokumenty, dodatek mieszkaniowy, finanse
Brakuje ci na czynsz? Złóż w swojej gminie wniosek o przyznanie pomocy finansowej.
/ 27.01.2010 10:52
kobieta, dokumenty, dodatek mieszkaniowy, finanse
Nie ma znaczenia, jakie mieszkanie zajmujesz (komunalne, spółdzielcze, domek), byle byś miała tzw. tytuł prawny do lokalu. Aby otrzymać pomoc, musisz też spełniać określone przepisami warunki.

Liczy się wysokość dochodu...
Dodatek może być przyznany, jeśli średni miesięczny dochód brutto na każdego domownika nie przekracza:
- 175 proc. najniższej emerytury (675,10 zł), tj. 1181,43 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
- 125 proc. najniższej emerytury – 843,88 zł na członka rodziny.

Przy obliczaniu średnich zarobków uwzględnia się dochody brutto z ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku. Nie wlicza się do nich m.in. pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot, zasiłków z pomocy społecznej, becikowego, zasiłków pielęgnacyjnych, pomocy w zakresie dożywiania.

Wielkość też ma znaczenie
Przy dodatku mieszkaniowym ważna jest także powierzchnia użytkowa lokalu, jaki zajmujesz. Aby otrzymać dofinansowanie, nie może ona być większa niż:
- 35 mkw. dla osoby,
- 40 mkw. dla 2 osób,
- 45 mkw. dla 3 osób,
- 55 mkw. dla 4 osób,
- 65 mkw. dla 5 osób,
- 70 mkw. dla 6 osób.

Jeżeli sytuacja finansowa rodziny jest bardzo trudna, dodatek może być przyznany mimo przekroczenia ww. norm, ale nie więcej niż o 30 proc.

Złóż wniosek o przyznanie dodatku
Formularz dostaniesz w urzędzie gminy lub znajdziesz na jego stronie internetowej. Po wypełnieniu zanieś go zarządcy domu, aby potwierdził wpisane w nim dane. Potem wypełnij oświadczenie o dochodach (formularz też dostaniesz w gminie). Do wniosku dołącz ponadto:
- aneks o składnikach czynszu za ostatni miesiąc (otrzymasz go np. w swojej spółdzielni),
- zaświadczenia o dochodach brutto z ostatnich trzech miesięcy. Wystawia je zakład pracy, ZUS (gdy pobierasz emeryturę), urząd pracy (jeśli jesteś bezrobotna).

Wniosek i załączniki złóż w wydziale obsługi mieszkańców lub wydziale zasobów lokalowych urzędu gminy (w niektórych gminach jest to w gestii ośrodków pomocy społecznej).

Warto wiedzieć
- Jeśli złożysz wniosek o dodatek mieszkaniowy, licz się z tym, że odwiedzi cię pracownik socjalny. Przeprowadzi wywiad środowiskowy, który ma na celu potwierdzenie twojej sytuacji życiowej.
- Gdyby urząd gminy odmówił przyznania dodatku, możesz odwołać się od jego decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego. Maszna to 14 dni od otrzymania pisma z negatywną odpowiedzią.

Alicja Hass / Przyjaciółka

Porady finansowe - forum >>

Redakcja poleca

REKLAMA