Najlepiej, jeśli spisałaś umowę z wykonawcą. Ale ustne ustalenia też są ważne i na ich podstawie możesz dochodzić swoich praw. Przedstaw listę zauważonych usterek. Wyznacz termin, do którego fachowiec powinien je usunąć. Gdy wykonawca nie zastosuje się do twojego żądania, możesz domagać się obniżenia kwoty, na którą byliście umówieni, lub odszkodowania.
Zgłoś sprawę w sądzie polubownym
Jeżeli rozmowy z fachowcem nic nie dały, poproś sąd konsumencki o rozstrzygnięcie sporu (działa przy Inspekcji Handlowej). Wniosek znajdziesz w Internecie na stronie www.federacja-konsumentow.org.pl. Postępowanie jest bezpłatne. Pamiętaj, że do rozprawy dojdzie tylko wtedy, gdy obie strony wyrażą na to zgodę.
Złóż pozew
Gdy wykonawca nie zgodził się na polubowne rozstrzygnięcie sprawy, pozostaje ci tylko droga sądowa. Pozew o odszkodowanie składasz w sądzie rejonowym (okręgowym, gdy żądasz odszkodowania powyżej 75 tys. zł) właściwym dla miejsca zamieszkania fachowca lub adresu siedziby firmy. Musisz też zapłacić tzw. wpis stosunkowy (5 proc. żądanej kwoty), aby sprawa nabrała biegu.
Warto wiedzieć.
Gdy kwota odszkodowania nie przekracza 10 tys. zł, sąd rozpatrzy sprawę w tzw. postępowaniu uproszczonym. Gotowy wzór pozwu dostaniesz w biurze podawczym sądu.
Porady prawne - forum >>