Bez problemu zrobisz zakupy z dostawą do domu. Ze strony WWW ściągniesz formularze, które są ci potrzebne np. do rejestracji samochodu (a w niektórych sprawach nawet złożysz wniosek). Tam również sprawdzisz, na jakie opłaty musisz być przygotowana. Dzięki temu twoja wizyta w urzędzie skróci się do kilku minut. Bez względu na porę dnia możesz też zapłacić rachunki czy złożyć wniosek o kredyt. A gdy Internet zawiedzie, zawsze pozostaje jeszcze telefon, który umożliwi załatwienie tego, co niezbędne, bez wychodzenia z domu.
e-ZUS
Potrzebne ci zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami w ZUS-ie? Skorzystaj z Elektronicznego Urzędu Podawczego, który działa w portalu ZUS – http://eup.zus.pl
W ten sposób możesz złożyć wniosek m.in. o:
- wydanie zaświadczenia o niezaleganiu z zapłatą składek (druk ZUS EWN),
- wydanie zaświadczenia o zgłoszeniu do ubezpieczenia zdrowotnego (druk ZUS EWZ),
- zwrot nadpłaconych składek (druk ZUS EZS),
- ustalenie przekroczenia rocznej granicy podstawy wymiaru składek (druk ZUS EPW).
Do złożenia wniosku przez Elektroniczny Urząd Podawczy potrzebny jest kwalifikowany certyfikat (e-podpis). W niektórych oddziałach (w Białymstoku, Gdańsku, Szczecinie i I Oddziale w Warszawie) możliwe jest jednak załatwienie sprawy, korzystając z Profilu Zaufanego ePUAP (patrz e-urząd). W niedługim czasie ma tak być we wszystkich oddziałach ZUS.
Warto wiedzieć!
Od przyszłego roku będzie można przez Internet złożyć wniosek o wypłatę emerytury (renty). Nie będzie do tego potrzebny podpis elektroniczny. Osoba składająca wniosek dostanie od ZUS swój indywidualny login i hasło.
e-URZĄD
Czeka cię rejestracja samochodu lub wymiana dowodu? Ze strachem myślisz, ile godzin będziesz musiała spędzić przy okienku? Obecnie wiele spraw możesz już załatwić bezpośrednio przez Internet, korzystając
z ePUAP (elektronicznej Platformy Usług Administracji Państwowej) – www.epuap.gov.pl.
Tą drogą możesz złożyć wniosek m.in. o:
- jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka (tzw. becikowe),
- odpisy z ksiąg stanu cywilnego,
- wydanie wtórnika prawa jazdy,
- wpis (zmiany we wpisie) do ewidencji działalności gospodarczej.
Przez ePUAP możesz też starać się o stypendium szkolne, dofinansowanie zakupu podręczników,
a nawet rejestrację na uczelnię wyższą (obecnie tylko na Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).
Jak to zrobić?
Najpierw musisz założyć specjalne konto tzw. Profil Zaufany na portalu ePUAP, podając w nim swoje imię, nazwisko, adres, adres e-mailowy oraz login, z którego będziesz korzystać. Jest to darmowa usługa. Po zarejestrowaniu się na stronie PUAP dostaniesz kody autoryzacyjne (takie jak przy korzystaniu z bankowości internetowej). Potem musisz uwierzytelnić profil w jednym ze specjalnych punktów mieszczących się w urzędach wojewódzkich (lub ich delegaturze), skarbowych i niektórych urzędach gmin. Możesz to zrobić w dowolnej placówce na terenie kraju. Tam przedstawiasz urzędnikowi dokument ze zdjęciem, który potwierdzi twoje dane osobowe. Po tej weryfikacji (jest to czynność jednorazowa) twoje konto zyska status Profilu Zaufanego. Teraz już możesz złożyć wniosek.
Warto wiedzieć!
Formularze wniosków znajdziesz na stronie ePUAP.
Porady prawne i finansowe - forum >>
e-SĄD
Masz problem ze ściągnięciem należności finansowych? Możesz oddać sprawę do sądu, ale na jej rozstrzygnięcie będziesz czekała miesiącami. W takich sytuacjach lepiej udać się do e-sądu (jest nim XVI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego w Lublinie).
Kto może z niego skorzystać?
Każdy – osoba prywatna i przedsiębiorca. Tak jak w tradycyjnym sądzie, ten, kto składa wniosek, nazywany jest powodem, a ten, przeciwko komu jest pozew – pozwanym.
Jakie sprawy załatwisz?
e-sąd rozpatruje sprawy cywilne i gospodarcze. Nie w każdej jednak sytuacji możesz się do niego zwrócić.
Najpopularniejsze są pozwy:
- o zapłatę, np. za gaz, prąd czy telefon, a w sprawach gospodarczych o zapłatę zaległych faktur,
- o roszczenia wynikające z umowy najmu mieszkania (o niezapłacony czynsz), z prywatnej umowy pożyczki, ze stosunków majątkowych panujących pomiędzy wspólnikami spółki.
Uwaga!
Nie możesz domagać się zapłaty w sprawach rodzinnych, np. zaległych alimentów i spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych (np. o zapłatę emerytury z ZUS).
Wysokość roszczenia
Tu możesz złożyć pozew o dowolną kwotę. W zwykłym sądzie rejonowym limit w sprawach cywilnych wynosi 75 tys. zł, a w sprawach gospodarczych – 100 tys. zł.
Jak się zarejestrować?
Najpierw trzeba założyć konto na stronie www.e-sad.gov.pl. Służy do tego zakładka „zarejestruj konto”. Pojawi się formularz, który powinnaś szczegółowo wypełnić. Podajesz podstawowe dane – imię, nazwisko, PESEL, nr dowodu tożsamości, adres e-mail oraz adres zamieszkania. Wpisujesz też hasło niezbędne do tego, aby w przyszłości zalogować się do e-sądu.
Konto jest aktywne po pozytywnej weryfikacji danych osobowych w bazie PESEL (trwa to 2–3 dni). Po tym czasie otrzymasz e-mailem link aktywujący. Jeśli go nie dostaniesz, zgłoś to pod adresem e-mail: pomoctechniczna@e–sad.gov.pl.
Jak złożyć pozew?
W formularzu podajesz: imię i nazwisko pozwanego (lub nazwę firmy), wysokość kwoty, jakiej się domagasz z odsetkami, dowody. Musisz też uzasadnić pozew i go podpisać. Jeśli masz elektroniczny podpis, to go użyj. Gdy go nie posiadasz, możesz wystąpić do sądu o przydzielenie certyfikatu (umożliwia składanie podpisu elektronicznego). Po zalogowaniu się wypełnij „wniosek o wydanie certyfikatu” znajdujący się na stronie e-sądu.
Warto wiedzieć!
Składając pozew, uiszczasz opłatę sądową – 1,25 proc. kwoty, jakiej się domagasz (nie mniej niż 30 zł). Wnosisz ją elektronicznie przelewem bankowym lub kartą kredytową, tak jak przy e-zakupach.
e-BANK
Podpisując umowę z bankiem o otwarciu rachunku, zwykle masz w niej zagwarantowany dostęp do konta on-line lub przez telefon. Jeśli jeszcze nie korzystałaś z tej opcji, zrób to, a znacznie ułatwiasz sobie życie. Aby uruchomić obsługę konta w Internecie, wystarczy, że wpiszesz otrzymany w banku kod oraz hasło klienta i dalej postępuj zgodnie z instrukcją. Taka rejestracja trwa zaledwie kilka minut.
Mając konto wirtualne, możesz m.in.:
- sprawdzać stan konta,
- zakładać lokaty,
- dokonywać przelewów,
- kupować i sprzedawać jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.
Każdą dyspozycję autoryzujesz, wpisując numer z karty kodów lub przysłany przez bank SMS-em.
Przez Internet możesz także złożyć wniosek o kredyt.
Warto wiedzieć!
Jeśli nie masz Internetu, skorzystaj z telefonu. Za jego pośrednictwem dowiesz się o stanie konta, zlecisz przelew. Gdy jesteś właścicielką komórki, możesz zamówić usługę powiadamiania przez SMS (ma ją w swojej ofercie większość banków). Otrzymasz informację np. o wypłacie z karty, zasileniu konta, zrealizowanym przelewie.
e-USŁUGI
Masz umowę z dostawcą Internetu czy operatorem kablówki? Jeśli będziesz chciała zmienić warunki kontraktu i np. mieć inny abonament, możesz załatwić to on-line lub telefonicznie.
Warto wiedzieć!
Bądź przygotowana na to, że pracownik firmy, aby upewnić się co do twojej tożsamości, zapyta cię np. o numer abonenta albo PESEL.
e-SKLEP
Coraz częściej kupujemy w e-drogeriach, księgarniach, sklepach AGD. Korzystając z porównywarki cenowej (np. www.ceneo.pl, www.nokaut.pl), znajdziemy najlepszą ofertę. Potem wystarczy przejść na stronę sklepu i złożyć zamówienie. Towar otrzymasz pocztą lub kurierem.
Uwaga!
Płacąc, zwracaj uwagę, czy połączenie jest szyfrowane (świadczy o tym symbol kłódki i litery „https” przed adresem).
Warto wiedzieć!
Gdy płacisz kartą, sklep może poprosić cię tylko o imię i nazwisko, adres i dane do faktury. Nie ma prawa pytać np. datę urodzenia czy PIN do karty.
Alicja Hass / Przyjaciółka