Nie ma się co oszukiwać. Emerytury większości z nas nie są wysokie. Starczają na niezbędne potrzeby. Gorzej, gdy zamarzy nam się jakiś wyjazd, albo wyjście do teatru. Chudy portfel nie zawsze pozwala na taki "luksus". Okazuje się jednak, że wcale nie musisz wydawać dużych pieniędzy. Wystarczy, że wiesz, jakie ulgi przysługują ci jako seniorce.
Zniżki dla seniorów
Abonament
Zwolnienie z abonamentu przysługuje m.in.:
- inwalidom,
- osobom, które ukończyły 75 lat,
- osobom po 60. roku życia mającym prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia,
- inwalidom wojennym i wojskowym,
- kombatantom będącym inwalidami wojennymi lub wojskowymi.
Wystarczy, że złożą na poczcie odpowiedni formularz oraz przedstawią dokument uprawniający do zwolnienia.
PKP i komunikacja miejska
Będąc emerytką, masz prawo do dwóch przejazdów w ciągu roku z ulgą 37 proc. w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych. Zniżka nie obejmuje podróżowania pociągami Euro i Intercity. Takie samo prawo do zniżki przysługuje też współmałżonkowi, o ile pobierasz na niego zasiłek rodzinny.
Natomiast jeśli jesteś inwalidką I grupy, możesz korzystać ze zniżki do 49 proc. na bilety jednorazowe w pociągach osobowych.
Zaświadczenie uprawniające do ulgi wydają organizacje zrzeszające emerytów i rencistów (np. Polski Związek Emerytów i Rencistów). Jest ono ważne wraz z dokumentem potwierdzającym tożsamość (np. z dowodem osobistym). Takie samo prawo do zniżki przysługuje tez współmałżonkowi, o ile pobierasz na niego zasiłek rodzinny.
Natomiast jeśli chodzi o komunikację miejską, w większości miast osoby powyżej 70 lat mogą jeździć za darmo.
Taniej w autobusie
PKS niestety nie mają stałego systemu zniżek dla pasażerów – każde przedsiębiorstwo ustala swoje zasady. A te są bardzo różne i często ceny biletów na tę samą trasę znacznie się różnią. Generalnie zniżki wynoszą od 15 do 30 proc., ale bywają przewoźnicy, u których obowiązują tylko bilety normalne.
...i w samolocie
Większość międzynarodowych przewoźników oferuje ulgi w przelotach dla pasażerów, którzy ukończyli 60 rok życia (trzeba okazać dowód tożsamości). Każda linia ustala to indywidualnie. Można na tym zyskać 10-20 proc. ceny biletu.
Muzea, teatry, kina
Instytucje kulturalne oferują seniorom ulgowe bilety wstępu. Ustawowa ulga (50 proc. ceny biletu) przysługuje w muzeach i dotyczy osób, które ukończyły 65 lat, emerytów i rencistów.
Alicja Hass, autorka jest redaktorem Przyjaciółki i Pani Domu
Przeczytaj również:
Tanie wycieczki dla seniora
Szybkie pożyczki dla seniorów
Waloryzacja emerytur 2016