Zgubę lepiej oddać. Za korzystanie ze znalezionej rzeczy mężczyźnie grozi więzienie

Zgubę lepiej oddać. Za korzystanie ze znalezionej rzeczy mężczyźnie grozi więzienie fot. Adobe Stock, sitriel
Mężczyzna znalazł cudzą kartę płatniczą i wykorzystał ją podczas swoich zakupów. Wydał ponad 400 zł. Kiedy właściciel karty zorientował się, że zgubił kartę, skontaktował się z policją. Mężczyzna, który korzystał z przywłaszczonej karty, usłyszał zarzuty. Grozi mu nawet 10 lat więzienia.
/ 02.08.2024 14:40
Zgubę lepiej oddać. Za korzystanie ze znalezionej rzeczy mężczyźnie grozi więzienie fot. Adobe Stock, sitriel

Mężczyzna, który korzystał ze znalezionej karty płatniczej, za swój czyn odpowie przed sądem.

Spis treści:

  1. Płacił znalezioną kartą
  2. Konsekwencje
  3. Znalezioną rzecz lepiej oddać

Płacił znalezioną kartą

Z informacji przekazanych przez podk. Barbarę Goździewską z KPP w Pułtusku wynika, że w miniony piątek w nocy mieszkaniec Pułtuska zgubił kartę płatniczą.

Kartę znalazł na chodniku pewien mężczyzna. Niestety, nie zamierzał jej zwracać, a wybrał się na zakupy. W sumie przeprowadził dziewięć transakcji na łączną kwotę ponad 400 zł.

Konsekwencje

Właściciel karty otrzymywał sms-y o dokonanych płatnościach i wtedy zorientował się, że zgubił kartę. Potem powiadomił miejscową policję, której udało się ustalić tożsamość osoby.

29-letni mieszkaniec Pułtuska, który znalazł kartę i korzystał, otrzymał już zarzuty. Łącznie postawiono mu 10 zarzutów. Korzystanie z cudzej karty bankomatowej jest przestępstwem, za które grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Znalezioną rzecz lepiej oddać

Znalezione nie kradzione? W polskim prawie taka zasada nie ma zastosowania. Na kartach płatniczych zwykle znajduje się prośba, aby w przypadku znalezienia odesłać kartę np. do najbliższego oddziału banku czy zadzwonić na infolinię.

Zgubę lepiej oddać i dotyczy to nie tylko kart. W przypadku znalezienia rzeczy nie dochodzi stricte do kradzieży, a do przywłaszczenia. Niestety jest to czynność karalna, na co wskazuje art. 284 Kodeksu Karnego.

§1 Kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 3. W wypadku mniejszej wagi lub przywłaszczenia rzeczy znalezionej, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Jeśli znalazca zna osobę, która zgubiła rzecz, powinien niezwłocznie ją o tym powiadomić i wezwać do odbioru. W przypadku znalezienia rzeczy w miejscu publicznym np. urzędzie, powinniśmy ją oddać do zarządcy obiektu. 

Czytaj także:
„Znalazłam przed biurem portfel prezesa. Przygarnęłam kilka banknotów, to była moja premia za lata bez podwyżki”
Nauczyciel otworzył bagażnik swojego samochodu. To, co tam znalazł, wprawiło go w osłupienie
„Znalazłam portfel i w ramach znaleźnego, dostałam apetycznego kochanka. A podobno miłość i kasa nie leżą na ulicy”

 

Redakcja poleca

REKLAMA