W ciągu ostatniego roku średnie oprocentowanie kredytu hipotecznego w złotych na kwotę 200 tys. zł (zaciągniętego na 100% wartości nieruchomości) wzrosło już z 5,6 proc. do 7,23 proc. Dzisiejsza podwyżka została już częściowo uwzględniona, bowiem rynkowe stopy rosną już w wyniku samej zapowiedzi podwyżek stóp, jednak rynek spodziewa się kolejnych takich ruchów ze strony RPP. Oznacza to, że w perspektywie miesiąca możemy spodziewać się dalszego wzrostu oprocentowania do około 7,5 proc. Na koniec roku średnie oprocentowanie może wynieść nawet 8 proc.
Dlaczego drożeją kredyty hipoteczne?
Wzrastające stopy procentowe powodują, że drożeją kredyty hipoteczne. Jednak kredyty powiązane są nie z oficjalną stopą ogłaszaną wyznaczaną przez RPP, a z tzw. stopami rynkowymi, czyli stawkami, po jakich banki pożyczają sobie wzajemnie pieniądze.
Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się właśnie z dwóch składowych:
- rynkowej stopy procentowej, dla kredytów w złotych jest to stawka WIBOR. Sam indeks WIBOR występuje w kilku „odmianach”. Na przykład WIBOR 3-miesięczny wynosi 5,63 proc., a 6-miesięczny 5,84 proc., a oba są przez banki wykorzystywane. Część banków bierze pod uwagę stawki aktualnie obowiązujące, inne banki obliczają własne indeksy na bazie danych historycznych. Różnice pomiędzy bankami są tym większe, im częściej zmieniają się stopy procentowe – wtedy banki w różnym tempie dostosowują się do zmian.
- marży, którą jest stała i stanowi wynagrodzenie banku za udzielenie kredytu.
Paweł Majtkowski, analityk Expandera