dziewczyna, kobieta, pieniądze, skarbonka, oszczędzanie, pożyczka

Szybka pożyczka

Wielkanoc, komunia, wakacje to czas, gdy potrzebna jest dodatkowa gotówka. Skąd ją zdobyć, jeśli nie mamy oszczędności? Najlepiej z banku.
/ 24.03.2009 12:18
dziewczyna, kobieta, pieniądze, skarbonka, oszczędzanie, pożyczka
Święta już wkrótce. Zaczynasz się głowić, za co je urządzić. Z pensji starcza tylko na bieżące potrzeby, a ty chciałabyś, aby tym razem na stole były same smakołyki. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być szybki kredyt. Oferuje go każdy bank. Różne są tylko nazwy. Raz jest to „pilna pożyczka”, innym razem „kredyt w 15 minut” czy „max pożyczka mini rata”. Zawsze jednak chodzi o jeden i ten sam produkt: kredyt konsumpcyjny.

Ile musisz zarabiać, by dostać gotówkę od ręki?
Wcale nie tak dużo. Większość banków pożyczy ci pieniądze, nawet gdy twoje dochody wynoszą kilkaset złotych. Nie będzie to jednak bardzo duża kwota, np. przy 600 zł miesięcznie możesz liczyć na 3–5 tys. zł pożyczki. Wysokie kredyty, nawet do 120 tys. zł, są przyznawane tylko osobom mającym odpowiednio wysokie dochody.

Jak długo poczekasz?
Decyzję o kredycie powinnaś otrzymać tego samego dnia, w którym złożyłaś wniosek. Bank musi cię tylko sprawdzić, czy jesteś wiarygodnym klientem i nie zalegasz z innymi opłatami. Łatwo to ustali, kontaktując się m.in. z Biurem Informacji Kredytowej.

Jakie dokumenty musisz mieć ze sobą?

Jeżeli pracujesz na etacie i po kredyt idziesz do banku, w którym masz ROR, wystarczy ci dowód osobisty. Gdy o pożyczkę starasz się w innym banku, potrzebne będzie także zaświadczenie o zarobkach (poświadczone przez zakład pracy) lub np. wyciąg bankowy potwierdzający wpływ wynagrodzenia na konto. Emeryci i renciści, oprócz dokumentu tożsamości, muszą mieć ze sobą odcinek renty albo decyzję o przyznaniu emerytury, zaś osoby prowadzące własną działalność – zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami w urzędzie skarbowym lub ZUS-ie.

Czy trzeba mieć żyrantów?

Nie, choć bank z pewnością będzie chciał jakoś zabezpieczyć się w razie, gdybyś miała kłopot ze spłatą zadłużenia. Dlatego może zażądać, abyś wykupiła polisę na wypadek utraty pracy lub czasowej bądź całkowitej utraty zdolności jej wykonywania.

Jaki jest okres spłaty?
Zależy od twojej umowy z bankiem. Maksymalny okres spłaty pożyczki to 72 miesiące. Pamiętaj, że pożyczając pieniądze na krótki czas, np. rok, będziesz miała wyższe miesięczne raty, ale oddasz bankowi mniej odsetek, niż gdybyś spłacała ten sam kredyt np. przez 3 lata.

Warto wiedzieć

Zanim zdecydujesz się na szybką pożyczkę, dobrze się zastanów, czy cię na nią stać. Banki kuszą niskim oprocentowaniem, ale nie są to jedyne koszty, które musisz ponieść. Do tego trzeba jeszcze doliczyć opłatę za rozpatrzenie wniosku, koszt ubezpieczenia kredytu itd. Warto poprosić bank o wyliczenie rzeczywistego kosztu pożyczki.

Najkorzystniej jest brać kredyt w banku, w którym masz konto. Zwykle bowiem możesz wynegocjować niższą prowizję i oprocentowanie. Mniej rygorystycznie też jest oceniana twoja zdolność kredytowa.

Alicja Hass / Przyjaciółka