Szkoły nie powinny pobierać tych opłat. Niestety rodzice o tym nie wiedzą

Szkoły nie powinny pobierać tych opłat. Niestety rodzice o tym nie wiedzą fot. Adobe Stock, Robert Kneschke
Szkoły w Polsce są zobowiązane do zapewnienia uczniom przynajmniej jednego ciepłego posiłku dziennie. Rodzice mogą zapisać swoje dzieci na obiady. Muszą za to zapłacić, ale zdarza się, że szkoły przerzucają na rodziców koszty, których nie powinni ponosić. Za co płaci rodzic, a za co szkoła?
/ 03.09.2024 13:32
Szkoły nie powinny pobierać tych opłat. Niestety rodzice o tym nie wiedzą fot. Adobe Stock, Robert Kneschke

Ile kosztuje obiad w szkole?

Spis treści:

  1. Opłaty za obiad w szkole
  2. Co zrobić, gdy obiady w szkole są drogie?

Opłaty za obiad w szkole

Portal next.gazeta.pl wyjaśnia, jakie koszty powinna ponosić szkoła. Otóż korzystanie z posiłków w szkole jest dobrowolne i odpłatne. Szkoła nie może jednak przerzucić na rodziców wszystkich kosztów – portal wskazuje przy tym na wyrok z dnia 20 kwietnia 2022 r., o sygn. akt III OSK 1043/21 i przypomina, że opiekunowie powinni ponosić opłaty jedynie za surowce wykorzystane do gotowania, niezależnie od tego, gdzie są przygotowywane posiłki.

Oznacza to, że jeśli placówka nie ma swojej kuchni, rodzice nie powinni płacić za dowóz posiłków. Rodzice płacą jedynie za składniki, z których przygotowane są posiłki.

Nie zawsze jest to kwestia złej woli, czasami takie opłaty wynikają z błędnego zinterpretowania przepisów.

Co zrobić, gdy obiady w szkole są drogie?

Superbiz.se.pl wskazuje, że w przypadku, gdy szkoła żąda zbyt wysokich opłat, warto przejrzeć szczegółowy wykaz opłat. Mamy prawo domagać się jasnego rozliczenia obiadów szkolnych i nie zgadzać się na opłaty, których zgodnie z przepisami nie musimy płacić. 

Dla niektórych osób pokrycie opłat za obiady może być sporym wydatkiem. Kto może zjeść obiad w szkole za darmo? Z takiej opcji mogą skorzystać osoby pochodzące z rodzin o niższych dochodach.

Aby z tego skorzystać, najlepiej skontaktować się z właściwym ośrodkiem pomocy społecznej i złożyć wniosek. Pracownik pomocy społecznej przeprowadzi wywiad środowiskowy, w którym oceni sytuację materialną rodziny. Pomoc jest przyznawana na podstawie decyzji administracyjnej.

Czytaj także:
Czy dziecko może iść samo do szkoły? Policja rozwiewa wątpliwości
16 książek dla dzieci o szkole, idealnych nie tylko na początek roku szkolnego
Obowiązkowe wycieczki dla uczniów. Rodzice zastanawiają się, kto za nie zapłaci

 
 

Redakcja poleca

REKLAMA