Skąd wziąć pieniądze na studia? Dodatki dla studentów w 2024/2025 roku

Skąd wziąć pieniądze na studia fot. Adobe Stock, Studio Romantic
Studia, nawet te darmowe, kosztują. Skąd wziąć pieniądze na studia? Nie każdy może podjąć pracę, różnią się też sytuacje rodzinne i ekonomiczne studentów. Osoba, która podjęła studia, może starać się o stypendium. Kto może otrzymać stypendium? Jakie rodzaje stypendium może otrzymać student?
/ 08.08.2024 07:40
Skąd wziąć pieniądze na studia fot. Adobe Stock, Studio Romantic

Jakie świadczenia przysługują studentom?

Spis treści:

  1. Co mogą dostać studenci?
  2. Stypendium socjalne
  3. Stypendium rektora
  4. Wnioski i przyznawanie stypendium
 

Co mogą dostać studenci?

Student może się starać o uzyskanie stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych, stypendium rektora czy zapomogi. 

Zapomogę może otrzymać student, który znalazł się w trudnej sytuacji życiowej. Pod tym pojęciem należy rozumieć np. chorobę, śmierć członka rodziny, szkody wywołane zdarzeniem losowym (np. pożarem, klęską żywiołową). Jest to jednorazowe świadczenie.

Student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności może otrzymać stypendium dla osób niepełnosprawnych.

Stypendium socjalne

O stypendium socjalne mogą starać się osoby o określonych dochodach. Obecnie mogą je otrzymać osoby, u których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 1294,4 zł na rękę.

Stypendium rektora

Stypendium rektora przysługuje studentom z najlepszymi wynikami. Ponadto uczelnia może też przyznać stypendium rektora osobom przyjętym na pierwszy rok studiów, o ile zawnioskuje o niego student w roku złożenia egzaminu maturalnego, który jest laureatem olimpiady międzynarodowej albo laureatem lub finalistą olimpiady stopnia centralnego, o których mowa w przepisach o systemie oświaty. Może je także otrzymać medalista co najmniej współzawodnictwa sportowego i tytuł Mistrza Polski.

Zgodnie z przepisami stypendium rektora otrzymuje nie więcej niż 10 proc. studentów na określonym kierunków studiów.

Wnioski i przyznawanie stypendium

Skąd wiedzieć, czy student może się starać o jakiś dodatek? Zwykle rektor w porozumieniu z samorządem studenckim ustala regulamin świadczeń dla studentów, w którym określa wysokość świadczeń oraz kryteria ich otrzymywania. Uczelnia jest zobowiązana umieścić takie informacje na swojej stronie (zgodnie z art. 358 st.1 pkt 6 ustawy- Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Oprócz tego warto też sprawdzić strony fundacji, które wspierają studentów, oferując im stypendia. Zdarza się, że mają wyższe progi dochodowe niż stypendium socjalne, zatem mogą być ciekawą opcją dla tych, którzy się do nich nie kwalifikują.

Czytaj także:
Praca dla studenta – 7 propozycji pracy dorywczej. Rodzaje prac, zarobki, korzystne zatrudnienie
Jakie cechy powinien posiadać laptop idealny do nauki i pracy?
„Syn olał studia, wyczyścił konto do zera i znikał z domu na całe dnie. Ojciec zatrudnił mnie, bym odkrył, co się dzieje”

 

Redakcja poleca

REKLAMA