Emerytura honorowa to wyjątkowe świadczenie dla seniorów. Kto może otrzymać dodatkowe pieniądze?
Emerytura honorowa
Emerytura honorowa to dodatkowe pieniądze przyznawane jednej grupie osób. Jedynym koniecznym warunkiem jest wiek - przysługuje każdemu, kto skończył 100 lat.
Przy przyznawaniu dodatku nie ma znaczenia, czy dana osoba pracowała, czy nie, ani czy pobierała wcześniej emeryturę.
To szczególny rodzaj świadczenia. W tradycyjnym systemie emerytalnym wysokość czy uprawnienie do otrzymywania emerytury zależą od kryteriów związanych z pracą. W tym przypadku pod uwagę brany jest jedynie wiek.
Emerytura honorowa – kwota
Emerytura honorowa nie podlega zmianom czy waloryzacji. Oznacza to, że jeśli senior otrzyma emeryturę w danej wysokości, to ta kwota nie zmienia się przez cały okres jej wypłacania. Kwota zależy od kwoty obowiązującej w dniu setnych urodzin osoby, która ją pobiera.
Wysokość emerytury honorowej jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca do końca lutego następnego roku. Obecnie emerytura honorowa wynosi 5540,25 zł brutto.
Kto wypłaca dodatkową emeryturę?
Emerytury honorowe są wypłacane przez kilka instytucji – ZUS, KRUS, MSW i MON. W przypadku KRUS. Aby otrzymać dodatkową emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków.
Z danych ZUS wynika, że honorową emeryturę otrzymało w tym roku 2850 osób, z czego 2420 osób to kobiety, a 430 to mężczyźni.
Czytaj także:
Tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Rekordzista pracował 62 lata
Czternasta emerytura będzie niższa. Znamy wysokość i termin wypłaty
Wesołe życzenia z okazji przejścia na emeryturę. 9 rymowanych wierszyków