Uszkodzony, podarty banknot nie powinien być używany. Gdzie można go wymienić?
Spis treści:
Zniszczonym banknotem nie zapłacisz
Wielu ludzi preferuje dokonywanie płatności za pomocą gotówki. Czasem zdarza się, że w portfelu znajdziemy np. lekko podarty banknot. Okazuje się, że sprzedawca może nie przyjąć takiego banknotu. Takie samo prawo ma również klient odbierający resztę.
Zniszczony banknot – jak wymienić pieniądze
Zniszczony banknot możemy na szczęście wymienić w dowolnej placówce banku komercyjnego. Zwykle sama wymiana jest darmowa i następuje szybko - otrzymamy równowartość zniszczonego banknotu.
Niestety nie zawsze jest to możliwe. Pełną wartość uszkodzonego banknotu otrzymamy jedynie, gdy zachowało się co najmniej 75 proc. zniszczonego banknotu bądź banknot został przerwany na kilka części (maksymalnie 9), które w sumie stanowią całość uszkodzonego banknotu.
Jeśli banknot jest bardziej uszkodzony, otrzymamy jedynie część jego wartości. W przypadku gdy uszkodzona jest większa część niż połowa banknotu, bank może odmówić jego wymiany.
W październiku 2020 r. weszło w życie zarządzenie Prezesa NBP z 17 września 2020 r. zgodnie z którym wymiany można dokonać także korespondencyjnie. Wniosek należy wysłać do centrali NBP Departament Emisyjno-Skarbowy, ul. Świętokrzyska 11/21, 00-919 Warszawa) z dopiskiem na kopercie "DES - wymiana". Kwota jest jednak ograniczona – osoba fizyczna może w ten sposób wymienić maksymalnie 2000 zł.
Czytaj także: