Leasing samochodów- łatwiejszy niż myślisz

Leasing jako sposób finansowania inwestycji w przedsiębiorstwie jest obok, kredytu bankowego, najczęściej wybieraną formą pozyskania kapitału na rozwój małych i średnich firm. Z roku na rok wzrasta dynamika inwestycji finansowanych leasingiem.
/ 18.04.2008 09:56
Leasing jako sposób finansowania inwestycji w przedsiębiorstwie jest obok, kredytu bankowego, najczęściej wybieraną formą pozyskania kapitału na rozwój małych i średnich firm. Z roku na rok wzrasta dynamika inwestycji finansowanych leasingiem.

Przyrost ten w ciągu trzech kwartałów 2007 roku wyniósł 52% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Tak jak w latach poprzednich, w dalszym ciągu motorem rynku jest segment leasingu środków transportu, który może poszczycić się wzrostem o 63%.

Co ważne, nigdy jeszcze leasing środków transportu nie był tak łatwy i tani jak obecnie. Dla małych i średnich przedsiębiorstw pozyskanie samochodów poprzez ich leasing jest sprawą o wiele prostszą niż uzyskanie kredytu na ten cel. Dodatkowo warunki wstępne stawiane przez firmy leasingowe są o wiele niższe, niż ma to miejsce w przypadku kredytu. W większości przypadkówLeasing samochodów- łatwiejszy niż myślisz, by wziąć w leasing nowe auto wystarczy wypełnienie wniosku leasingowego, dostarczenie dokumentów rejestrowych firmy i dokonanie opłaty wstępnej w odpowiedniej wysokości.

Warto wiedzieć, że pomimo takich ułatwień, nie wszystkie firmy leasingowe mają jednakowe kryteria dotyczące udzielania leasingu na samochody. Niektóre życzą sobie wciąż zaświadczeń z Urzędu Skarbowego i ZUS, inne wymagają minimum rocznego okresu działalności firmy oraz dokumentacji obrotu i zysków. Prawie wszystkie przedsiębiorstwa leasingowe, nawet przy uproszczonych procedurach, ustalają określony próg maksymalnej wartości samochodu, do którego udzielają leasingu na zasadach uproszczonych.

Różnice w procedurach, wymaganiach dotyczących minimalnego okresu działania firmy, czy minimalnej wpłaty własnej klienta, jakie funkcjonują w poszczególnych firmach leasingowych, są na tyle duże, że dla niezorientowanego przedsiębiorcy mogą być trudne do zrozumienia. Warto w tym momencie skorzystać z usług profesjonalisty, który doradzi najlepszy wariant leasingu, przedstawi ofertę wybranej firmy oraz szybko i sprawnie doprowadzi do podpisania umowy leasingu. Czy wobec tego leasing samochodów jest dziś łatwy? Jest łatwiejszy niż kiedykolwiek wcześniej, jeśli skorzystamy z pomocy profesjonalnego doradcy.

Najłatwiejsze do pozyskania w leasingu są samochody osobowe i dostawcze do 3.5 tony dopuszczalnej masy całkowitej. Niektórzy leasingodawcy są na tyle elastyczni, że wystarczy wpłata własna w wysokości 20% od nowo założonej firmy lub 10% od firmy działającej minimum rok, by wyjechać od dealera nowym samochodem.Dziś leasing samochodów jest nie tylko łatwy, ale również opłacalny. Kiedyś by wpisać opłaty leasingowe w koszty uzyskania przychodu trzeba było dokonywać przeróbek samochodów, zakładać tzw. „kratki”. Dziś można wyleasingować dowolne auto osobowe, a opłaty w leasingu operacyjnym wpisywać w koszty bez obawy o negatywne konsekwencje podatkowe. W przypadku wszelkich samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3.5 tony (z wyłączeniem określonych rodzajów) istnieje ograniczenie w wysokości odpisania podatku VAT do wysokości 60 %, nie więcej niż 6 tys złotych, jednak część nie odliczona wchodzi w koszty uzyskania przychodu. W przypadku pozostałych pojazdów podatek VAT można rozliczać w pełnej wysokości.

Co ważne, leasing jako własny produkt posiada dziś prawie każdy producent samochodów osobowych, jednak ostrożnie należy podchodzić do stwierdzenia, że leasing w salonie to najlepszy leasing. Największe, uniwersalne firmy leasingowe oferują często warunki finansowania samochodów lepsze niż tzw. producenckie firmy leasingowe.

Przy wyborze finansowania działalności gospodarczej należy kierować się bardziej rachunkiem ekonomicznym, szybkością, prostotą procedur, pewnością firmy leasingowej, aniżeli możliwością uzyskania finansowania w jednym miejscu.

Reasumując - obecnie przepisy pozwalają leasingować każdy rodzaj samochodu, również auta osobowe, nawet kabriolety. Warto odpowiednio wybrać partnera leasingowego by cieszyć się nowym autem, a może nawet całą flotą pojazdów pracującą dla naszej firmy, bez konieczności angażowania dużych środków własnych i kompletowania zaświadczeń.

Zbigniew Szczygielski
Dyrektor ds. leasingu
Gold FinanceSKOMENTUJ
KOMENTARZE (13)
/03.07.2016 02:00
Wynajem długoterminowy jest super ocją jak nie chcesz płacić odsetek bankowi i bawic sie w amortyzacje jak przy leasingu. Jedna faktura za całość do odliczenia. A po 3 latach nowy wóz:-) I każdy ci zazdrości kolejnego nowego auta;-)
/02.07.2016 13:20
Dzięki za Wasze podpowiedzi. Szukam samochodu od dłuższego czasu. Chciałem leasing, ale teraz bardziej skłaniam się ku wynajmie. Oczywiście nie podjąłem jeszcze decyzji, bo to wymaga sprawdzenia i czasu, ale fiat 500 za 500, yaris za 500 i avensis za niecały tysiąc robią wrażenie.
/30.06.2016 07:52
Pare osób pisze tutaj o początkującym na naszym rynku leaseplanie i dzięki waszym radom, wszystko wskazuje na to, że niedługo będę jeździła swoim Fiatem 500, za 500zł :D
POKAŻ KOMENTARZE (10)