80155.jpg fot. Fotolia

Jak założyć bezpieczną lokatę? - porady

Trzymanie pieniędzy "w skarpecie" nie przynosi raczej zysku.
/ 28.01.2013 11:41
80155.jpg fot. Fotolia
Dysponujesz pewną kwotą gotówki i chcesz ją gdzieś ulokować, aby nie traciła na wartości? Możesz zdeponować ją w banku. Warto tylko zastanowić się, na jakich warunkach.

Oszczędzać możemy w różnej formie, np. kupując polisę, inwestując w fundusze. Jednak największą popularnością cieszą się lokaty bankowe, dają bowiem poczucie bezpieczeństwa wynikające z pewności, że zawsze, nawet w sytuacji upadłości banku, odzyskasz swoje pieniądze. Gwarantuje to Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG).

Rodzajów depozytów jest bardzo wiele. Oprócz tradycyjnych lokat terminowych są też inne, które mogą przynieść większy zysk. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając jedną z nich.

Co to jest lokata?

Bank zakłada depozyt w oparciu o umowę, jaką z tobą zawarł. Ty powierzasz mu pewną kwotę na określony czas, a on gwarantuje ci ich zwrot wraz z odsetkami po upływie umówionego terminu. To oznacza, że na lokacie nie możesz stracić, chyba że wcześniej ją zlikwidujesz. W takim przypadku bank zwykle nie wypłaca części (a bywa, że i całości) odsetek.

Musisz też pamiętać, że od kwoty odsetek, jakie zostaną naliczone, bank potrąci podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) w wysokości 19 procent.

Co zrobić, by założyć lokatę?

Założenie lokaty nie jest trudne. Możesz to zrobić nawet nie wychodząc z domu, o ile masz dostęp do konta internetowego. W niektórych bankach możliwe jest założenie lokaty przez telefon lub za pośrednictwem tzw. „inteligentnych bankomatów”, które przyjmują takie zlecenie. Warunek – musisz mieć konto osobiste w takim banku.

Zobacz artykuł: Jak wybrać lokatę?