Jak wybrać lokatę? - porady

Fotolia_24727789_Subscription_XXL.jpg fot. Fotolia
Niech pieniądze zaczną pracować na ciebie. Dowiedz się, jak założyć lokatę.
/ 18.03.2013 10:11
Fotolia_24727789_Subscription_XXL.jpg fot. Fotolia

Każda z nas chciałaby założyć lokatę, która da jak największy zysk. Jak to zrobić? Najpierw zwróć uwagę na najważniejsze jej cechy.

Kwota minimalna

Banki zwykle określają kwotę minimalną, od której można założyć lokatę. Często jest to 500 zł. Bywa jednak wyższy limit, np. 2000 zł.

Oprocentowanie lokaty

Czyli ile dostaniesz pieniędzy za to, że powierzysz bankowi oszczędności. Zależy ono zwykle od wysokości depozytu i czasu jego trwania.

Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Jeśli ekonomiści przewidują wzrost stóp procentowych, warto wybrać zmienne, gdy spadek – stałe. Pamiętaj też, że banki często podają oprocentowanie nominalne (nie uwzględnia podatku i częstotliwości kapitalizacji odsetek). Tymczasem to, ile zyskasz, określa oprocentowanie realne (uwzględniające inflację). Najkorzystniej, jeśli przewyższa jej stopę (wysokość inflacji sprawdzisz na stronie Głównego Urzędu Statystycznego – www.stat.gov.pl). Np: Jeśli średnie oprocentowanie lokaty rocznej wynosi 6 proc. a inflacja 4 proc., to realne oprocentowanie twojej lokaty wynosi 2 proc.

Naliczanie odsetek

Czyli kapitalizacja. Zwróć uwagę na to, jak często odsetki są dopisywane do kapitału (kwoty lokaty). Im częściej bank to robi, tym lepiej.

Długość trwania lokaty

Jeżeli chcesz oszczędzać przez dłuższy czas, na przykład kilka lat, wybierz lokatę długoterminową, bo jest zazwyczaj lepiej oprocentowana od lokat krótkoterminowych. Natomiast jeśli przewidujesz, że możesz potrzebować pieniędzy za kilka miesięcy, lepszy będzie depozyt krótkoterminowy.

Skutki zerwania lokaty

Warto zapytać w banku, jakie konsekwencje cię czekają w razie zerwania umowy. Czy:
  • stracisz wszystkie odsetki;
  • dostaniesz je w wysokości określonej na wypadek zerwania umowy;
  • będą naliczone proporcjonalnie do czasu trwania umowy.
Zanim założysz lokatę, przejrzyj oferty bankowe pod tym kątem.