Stroje, przyjęcie, prezenty. Ile Polacy wydadzą na komunię w tym roku?

Komunie stają się jednym za najgorętszych okresów handlowych w roku. Ile Polacy wydają na tę okazję? I ile średnio kosztuje organizacja komunii dla dziecka?
Marta Kosakowska / 6 miesięcy temu
Stroje, przyjęcie, prezenty. Ile Polacy wydadzą na komunię w tym roku? fot. Adobe Stock

Do tej pory okresy wzmożonych zakupów występowały dwa razy w roku. Przed Bożym Narodzeniem, kiedy Polacy kupują zdecydowanie najwięcej oraz przed Wielkanocą, która po względem wydatków jest na drugim miejscu. Od niedawna trzecie miejsce na podium przypada na przełom kwietnia i maja. Nieprzypadkowo. To właśnie wtedy w większości parafii w Polsce, dzieci przystępują do sakramentu komunii świętej.

Komercjalizacja komunii postępuje z roku na rok. Ważne są nie tylko stroje (te w wielu parafiach zastąpiły jednolite i stosunkowo niedrogie alby), przyjęcie oraz oprawa uroczystości, ale również prezenty. W tym roku króluje elektronika: laptopy, smartfony, drony i konsole. Hitem są również elektroniczne deskorolki czy hulajnogi. Dziennik "Rzeczpospolita" policzył, że w tym roku Polacy, na wydatki związane z komunią, przeznaczą co najmniej 4 mld zł. Spora część tej kwoty to właśnie zakupu prezentów dla dzieci. Te najdroższe zostaną kupione przez rodziców chrzestnych, którzy na podarek z okazji komunii wydadzą średnio 1,2 tys. zł. Pozostali goście - około 600 zł.

Prezent na Komunię do 200 zł. Co kupić z okazji Komunii 2018?

Ile kosztuje organizacja komunii?

Z największymi kosztami muszą się liczyć rodzice dziecka, przystępującego do komunii świętej. Zapłacić trzeba nie tylko za strój czy dekorację kościoła, ale również organizację przyjęcia w restauracji czy zamówienie cateringu do domu. Do tego dochodzi również zakup prezentu. Średni koszt organizacji komunii to około 3,6 tys. zł.

Dzieci, które w tegorocznym roczniku komunijnym jest około 420 tys. Zdecydowana większość przystępuje do komunii świętej.

Źródło: rzeczpospolita.pl

Zobacz też:
Hulajnoga na Komunię? Co powiesz na elektryczną, marki Kawasaki? Jest już dostępna w Biedronce!
10 najlepszych prezentów komunijnych dla dziewczynki

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/6 miesięcy temu
Witam! Tamara, dziękuję za skorzystanie z oferty naszej pożyczki. Jesteśmy wielokrotnie nagradzaną firmą z branży internetowych usług finansowych. Obecnie prowadzimy działalność w kilku krajach. Działamy w oparciu o zasady: - Przejrzystości - informujemy o wszystkich kosztach i warunkach korzystania z naszej oferty - Elastyczności - dostosowujemy naszą ofertę do indywidualnych potrzeb naszych Klientów - Komfortu - korzystanie w naszych produktów jest proste i wygodne. Nasza oferta jest dostępna online, bez konieczności wychodzenia z domu. Zapraszam do kontaktu z naszą infolinią pod numerem 22 388 88 88* lub skorzystania z chata na wonga pl/live_chat?utm_source=polki. W razie pytań jestem do dyspozycji Tomasz | Ekspert wonga com * Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora.
/6 miesięcy temu
Dobrym pomysłem może być także prezent wspólny. Chrzestni mogą wspólnie kupić na przykład rower górski, który będzie świetnym prezentem, a jednocześnie nie powinien przekroczyć budżetu.Ja tak robiłam, choć i tak na pożyczkę, na szczęście koszt w wonga to 10 zł.