Dlaczego kredyt na 100% wartości nieruchomości?

Ostatnio wszystkie Firmy Pośrednictwa Finansowego proponują kredyty w maksymalnej kwocie w odniesieniu do wartości nieruchomości oraz zdolności kredytowej Klienta.Dlaczego? Powód jest prosty.
/ 08.02.2008 23:12
Ostatnio wszystkie Firmy Pośrednictwa Finansowego proponują kredyty w maksymalnej kwocie w odniesieniu do wartości nieruchomości oraz zdolności kredytowej Klienta.Dlaczego? Powód jest prosty.

Zaciągając kredyt na maksymalną kwotę (100% wartości nieruchomości) Klient posiadający swój wkład własny, może przeznaczyć środki na inne cele, np.:
  • zainwestowanie środków,
  • wykończenie nieruchomości,
  • cele konsumpcyjne, bez zaciągania kolejnych zobowiązań,
  • opłaty około kredytowe związane z zakupem nieruchomości (Akt Notarialny, Podatek PCC1, opłata za wniosek o wpis hipoteki, opłata Agencyjna itp.) .
W ostatnich latach pojawiła się możliwość zaciągnięcia kredytu nawet na kwotę przewyższającą cenę domu (do 130% wartości). Jest to spowodowane m.in. cały czas rosnącymi cenami nieruchomości. W zamian za to Klient korzystający z usług firmy Doradztwa Finansowego może zyskać podwójnie. Po pierwsze na wzrastającej wartości nieruchomości, po drugie na inwestycji poprzez fundusze, które proponuje doradca.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, iż w najgorszym wypadku, zaciągając kredyt Klient otrzyma oprocentowanie w granicach 7%, natomiast posiadając swój wkład własny zainwestowany w najbezpieczniejszy fundusz (opierający się na papierach wartościowych Skarbu Państwa) Klient zyskuje ok. 10%.
Przelicznik jest prosty, nie ma sensu „blokować” środków w zakup nieruchomości skoro Bank umożliwia finansowanie tej transakcji i dodatkowo „daje możliwość pomnażania swoich pieniędzy”.

Kolejnym plusem zaciągnięcia kredytu na maksymalną wartość jest wydłużenie przez Banki okresu kredytowania nawet do 50 lat oraz do 80–ego roku życia najstarszego Kredytobiorcy.

Ostatnim, ale zarazem bardzo ważnym powodem jest znaczne obniżenie obciążenia własnego portfela. Zaciągając kredyt na maksymalną wartość oraz na maksymalny okres kredytobiorca zostawia z reguły ok. 200-500 zł w budżecie rodzinnym, co jest bardzo ważne, szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi.

Każda osoba zaciągająca kredyt wychodzi z założenia, że i tak spłaci go dużo wcześniej. Według statystyk są one spłacane maksymalnie po 15 latach. Obecnie prawie w każdym banku spłacając kredyt wcześniej , płaci się odsetki jedynie za faktyczny okres wykorzystania kredytu, a dodatkowo po okresie karencji (od 3 do 7 lat) nie jest pobierana prowizja za tę transakcję.

Podsumowując, zachęcam do inwestowania własnych środków, które po systematycznym oszczędzaniu przez ok. 5 do 10 lat dadzą środki na częściową, a nawet całkowitą spłatę kredytu.

Słownik terminów finansowych

Podatek PCC1 – podatek za złożenie wniosku o wpis hipoteki (zabezpieczenie banku), który wynosi 19 zł (hipoteka kaucyjna) i 0,1% wartości kredytu (hipoteka zwykła).

Opłata Agencyjna – wymagana w sytuacji zakupu nieruchomości za pośrednictwem Agencji Nieruchomości (w zależności od Agencji od 1,5% do 3% wartości nieruchomości).

Tom Sendagi
Analityk Gold Finance


O Gold Finance
Gold Finance jest firmą doradczą pomagającą Klientom w wyborze najkorzystniejszego kredytu spośród szerokiej oferty dostępnej na rynku. Specjalizuje się również w wyborze odpowiednich dla Klienta form lokowania i inwestowania pieniędzy oraz ubezpieczeń na życie. Wkrótce oferta poszerzona zostanie również o leasing. Kapitał Gold Finance jest w 100% pochodzenia polskiego, co umożliwia prowadzenie usługi niezależnego doradcy, działającego zgodnie z potrzebami Klienta, a nie potrzebami korporacji. Profesjonalizm Gold Finance oparty jest przede wszystkim na wiedzy doradców, którzy swoje wieloletnie doświadczenie zdobywali w bankach i wiodących instytucjach finansowych. Gold Finance mając na uwadze pełną dostępność oraz satysfakcję Klienta z proponowanych usług, w planach na najbliższe 3 lata przewiduje otwarcie 30 biur na terenie Polski oraz poszerzenie kadry o 500 aktywnych Doradców Finansowych do dyspozycji Klientów.
W styczniu 2007 roku Gold Finance zostało wyróżnione tytułem Euromarka za zapewnianie kompleksowej obsługi Klientów we wszystkich obszarach. Doradca Gold Finance został również przyjęty do elitarnej organizacji Million Dollar Round Table, która zrzesza 1% najlepszych profesjonalistów z branży doradztwa finansowego z 76 krajów.