Przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu zastanów się nad kilkoma ważnymi kwestiami...
serwis prasowy/18.01.2013 14:58
fot. Panthermedia
Jeśli chcesz w przyszłości wziąć kredyt, dokładnie przemyśl nie tylko to jaki, na jak długo oraz na jaką kwotę chcesz go zaciągnąć. Oto dekalog każdej kredytobiorczyni:
1. Sprawdźmy swoją wiarygodność kredytową
Upewnij się, czy nie figurujesz w biurach informacji gospodarczej (KRD) lub bankowej jako osoba z niespłaconymi zobowiązaniami.
2. Nie śpiesz się
Zanim podpiszesz jakąkolwiek umowę, zastanów się ile dokładnie pieniędzy potrzebujesz, sprawdź oszczędności i stan obecnego zadłużenia. Może okazać się, że na kolejny kredyt po prostu cię nie stać.
3. Czytaj ze zrozumieniem
Każda umowa zawiera mnóstwo szczegółów, haczyków i pułapek, w których przeciętna osoba nie zawsze się orientuje. Jeśli czegoś nie zrozumiałaś, spytajmy doradcę kredytowego i upewnij się, czy na pewno dana oferta jest dla nas korzystna.
4. Porównaj różne oferty
Sprawdź propozycje konkurencji, porównaj wysokość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania (RRSO), która uwzględnia opłaty, prowizje i inne koszty kredytu. Zrób symulację – decydując się na kredyt, koniecznie poproś o wykonanie symulacji wysokości ostatecznej raty i zastanów się, czy nie obciąży to zbyt mocno twojego domoego budżetu.
5. Spróbuj negocjować
Nie zawsze warunki, które oferuje kredytobiorca są dla nas optymalne. Dlatego warto próbować negocjować z bankiem. Jest to najczęściej możliwe przy dużych kredytach. Na specjalne traktowanie mogą liczyć także stali klienci banku.
6. Ubezpiecz kredyt
Jesli boisz się, że nie dasz rady spłacić kredytu, wykup tzw. ubezpieczenie kredytu. W razie problemów ze spłatą, kredyt spłaca ubezpieczyciel. Jest to szczególnie ważne w razie choroby lub śmierci kredytobiorcy – kredyt nie obciąża wtedy rodziny.
7. Zadbaj o wygodę
Zwróć uwagę, jak wygląda obsługa kredytu. Czy możesz kontrolować spłatę kredytu przez Internet? Czy dostaniesz kartę kredytową? Czy potrzebujesz poręczycieli? Czy bank mnoży formalności i utrudnia ci wzięcie kredytu? Im więcej trudności i komplikacji, tym gorzej dla ciebie.
8. Uważaj na oszustów
Na rynku istnieją różne instytucje np. para-banki, czyli prywatne firmy udzielające kredytów, które dość często ukrywają prawdziwe oprocentowanie, albo doliczają opłaty manipulacyjne, przygotowawcze, lub za wizyty domowe. W efekcie końcowym klienci płacą koszmarnie wysokie odsetki.
9. Zastanów się nad walutą
Jednej odpowiedzi na pytanie: złoty czy waluta obca – nie ma. Bierzemy kredyt w walutach obcych, gdy złoty jest słaby. Korzyści są dwie – nabywamy mniej waluty i gdy złoty się umacnia, raty kredytu są mniejsze.
10. Skumuluj swoje wydatki
Jeśli masz problem ze spłatą kilku kredytów, zastanów się nad zaciągnięciem jednego kredytu konsolidacyjnego, który spina wszystkie twoje zaciągnięte zobowiązania. Ten rodzaj kredytu umożliwia płacenie jednej, mniejszej raty miesięcznej.