Kto jest uprawniony do zasiłku macierzyńskiego?
Kobiety prowadzące własną działalność gospodarczą uprawnione są do zasiłku macierzyńskiego pod warunkiem, że są objęte dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym, określonym przepisami ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 2009 r. nr 205, poz. 1585 z późn. zm.).
Jeśli urodzimy dziecko w czasie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej (tzn. w okresie przerwy w ubezpieczeniu), prawo do zasiłku macierzyńskiego nie będzie nam przysługiwało, zarówno w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej, jak i za okres po wznowieniu wykonywania tej działalności.
Świadczenie to przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego: urodziła dziecko, adoptowała je lub przyjęła na wychowanie na zasadach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).
Jakie dokumenty należy złożyć?
Aby otrzymać zasiłek macierzyński należy złożyć:
- zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu (za okres przed porodem),
- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka (za okres od dnia porodu) oraz
- zaświadczenie płatnika składek wystawione na druku ZUS Z-3b.
W przypadku kiedy ubiegamy się o zasiłek macierzyński z powodu adopcji dziecka:
- zaświadczenie sądu opiekuńczego o wystąpieniu z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka, zawierające datę urodzenia dziecka,
- oświadczenie ubezpieczonego o dacie przyjęcia dziecka na wychowanie.
A kiedy przyjmujemy dziecko na wychowanie w ramach rodziny zastępczej:
- prawomocne orzeczenie sądu opiekuńczego o umieszczeniu dziecka w rodzinie zastępczej lub umowa cywilnoprawna zawarta pomiędzy rodziną zastępczą a starostą,
- dokument potwierdzający wiek dziecka.
Jak długo są wypłacane zasiłki macierzyńskie?
Okres wypłacania zasiłku macierzyńskiego kobietom prowadzącym własną działalność gospodarczą równa się okresowi urlopu macierzyńskiego (od 2013 r. urlopu rodzicielskiego) w Polsce. O wymiarze urlopu macierzyńskiego (rodzicielskiego) w 2013 roku przeczytaj w poniższym artykule.
Polecamy: Urlop macierzyński w 2013 roku
Jaka jest wysokość zasiłków macierzyńskich?
Wysokość zasiłków macierzyńskich wypłacanych kobietom prowadzącym własne firmy zależy od wielu czynników: wysokości opłacanych składek na ubezpieczenie społeczne, długości prowadzenia działalności gospodarczej, zmieniają się w zależności od np. średniej pensji krajowej.
Przerwanie zasiłku macierzyńskiego
Po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego co najmniej 8 tygodni po porodzie, uprawniona do zasiłku macierzyńskiego kobieta może przerwać okres pobierania tego świadczenia, gdy dziecko wymaga opieki szpitalnej i dokończyć go po zabraniu dziecka do domu.
Wykorzystanie świadczenia może także przerwać w momencie, kiedy sama wymaga opieki szpitalnej. Wtedy ubezpieczony ojciec dziecka ma prawo do zasiłku macierzyńskiego za okres, w którym się dzieckiem opiekuje. Ważne jednak, żeby nastąpiło to nie wcześniej niż po 8 tygodniach wykorzystania zasiłku macierzyńskiego przez matkę.
Łączny wymiar zasiłku macierzyńskiego wykorzystanego przez ubezpieczoną matkę dziecka i ubezpieczonego ojca dziecka nie może przekraczać pełnego okresu wypłaty zasiłku macierzyńskiego.
Kiedy można zrezygnować z wykorzystywania zasiłku macierzyńskiego?
Kobieta prowadząca własną firmę po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni zasiłku macierzyńskiego może dobrowolnie zrezygnować z pozostałej jego części.
Zobacz także: Ile firm należy do kobiet?