Przeciętna emerytura przedsiębiorców wynosi ok. 1200 zł netto fot. Fotolia

Niskie emerytury przedsiębiorców - licz na swoje oszczędności

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą uzyskują przeciętne emerytury w wysokości 1449 zł brutto. To mniej niż przeciętna wartość emerytur nauczycieli czy górników. Co zrobić, aby przedsiębiorca na emeryturze nie doświadczył drastycznego pogorszenia się jego poziomu życia? Zacznij oszczędzać!
/ 11.04.2013 12:25
Przeciętna emerytura przedsiębiorców wynosi ok. 1200 zł netto fot. Fotolia

Głodowe emerytury przedsiębiorców

W ostatnim czasie toczą się liczne  dyskusje dotyczące OFE, ZUSu i systemu emerytalnego. Niezależnie jednak od tego, jakie zmiany zostaną wprowadzone w tym systemie pewni możemy być tego, że najpierw długo będziemy musieli pracować żeby emeryturę w ogóle dostać i że jak już ją dostaniemy, to będzie ona bardzo niska. Dla przykładu osoby w wieku ok. 30 lat otrzymają emeryturę wynosząca jedynie ok. 46% swojej ostatniej pensji.

Trudno jest nagłe przyzwyczaić się, że nasze dochody spadną o ponad połowę. Tymczasem przedsiębiorcy muszą przygotować się na znacznie większy szok. Dla przykładu mogą uzyskać emeryturę wynosząca mniej niż 10% ich wcześniejszego wynagrodzenia. Wielu z nich uzyskuje bowiem wysokie dochody. Nie przekłada się to jednak na poziom emerytury. Z danych GUS wynika, że wypłacane im świadczenia są znacznie niższe niż średnia. W 2011 r. przeciętnie otrzymywali oni 1449 zł brutto, czyli ok. 1200 zł netto.

Tab 1. Przeciętne kwoty emerytur

Grupa Kwota emerytur brutto
górnicy 3487 zł
nauczyciele 1942 zł
przeciętna emerytura 1845 zł
przedsiębiorcy 1449 zł

Źródło: Opracowanie własne na podstawie danych GUS za 2011 r.

Dzieje się tak, ponieważ  osoby prowadzące firmy zwykle płacą składki emerytalne w takiej wysokości, jak osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę i zarabiająca 60% przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie ok. 1600 zł netto.

W rezultacie przedsiębiorca, nawet jeśli bardzo dużo zarabia, otrzyma niską emeryturę. Dla części z nich kwota otrzymywanego świadczenia będzie wystarczała im na przysłowiowe waciki.

Takie osoby powinny samodzielnie zatroszczyć się o swoją przyszłość. Jeśli nie odłożą odpowiedniej kwoty, to na emeryturze będą musieli pogodzić się z drastycznym pogorszeniem poziomu życia. W ich przypadku oszczędności są również potrzebne z innego powodu. Prowadzenie biznesu wiąże się z wysokim ryzykiem. Błędem jest więc myślenie, że przyszłość zapewni im ich firma. Konkurencja i zmiany gustów konsumentów powodują, że część przedsiębiorstw tego nie wytrzymuje i znika z rynku. W takiej sytuacji oszczędności odkładane z myślą o emeryturze mogą okazać się bardzo przydatne.

Polecamy: Karta kredytowa – na co uważać?

Autor: Jarosław Sadowski, Główny Analityk firmy Expander