Symbol Polski Walczącej zaprojektowała Anna Smoleńska "Hanna"

Polska Walcząca fot. Adobe Stock
Znak Polski Walczącej, symbol nadziei na odzyskanie niepodległości Polski okupowanej przez Niemcy, zaprojektowała kobieta. Autorką projektu „Kotwicy” była Anna Smoleńska ps. „Hania”.
Magdalena Bury / 01.08.2018 15:48
Polska Walcząca fot. Adobe Stock

Anna Smoleńska ps. „Hania” zaprojektowała znak Polski Walczącej

Anna Smoleńska urodziła się 28 lutego 1920 r. w Warszawie. Była córką znanego profesora chemii Politechniki Warszawskiej - Kazimierza Smoleńskiego. Wraz z rodziną mieszkali w tzw. „Domu Profesorów” przy ul. Koszykowej 75 w Warszawie. „Hania” była instruktorką harcerską, studentką historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.

Smoleńska ukończyła konspiracyjny kurs łączności. Podczas II Wojny Światowej dostarczała grypsy z Pawiaka rodzinom aresztowanych. Od 1942 r. była jedną z łączniczek. W tym samym roku wygrała konkurs Biura Informacji i Propagandy na znak Polski Podziemnej. Z czasem to właśnie jej projekt stał się znakiem Polski Walczącej.

 

#pamiętamy. #powstaniewarszawskie #1sierpnia #1sierpnia1944 #warszawa #rocznica #74rocznicapowstaniawarszawskiego #rocznicapowstaniawarszawskiego #polskawalcząca #annasmoleńska #remembering #warsawuprising #warsaw #znak #symbol #przekaz #historia #sign #message #history

Post udostępniony przez magda giertuga (@magdagiertuga)

Jaka była Anna Smoleńska?

Odpowiedzialna, poważna, krytyczna [...] Dla siebie surowa i wymagająca, do innych z dystansem. Koleżeńska, ale małomówna, nie okazująca uczuć, nieskora do zwierzeń. W decyzjach i ocenach, w słowach i ruchach zawsze spokojna, zrównoważona...
- mówi Elżbieta Ostrowska, podwładna "Hani" w harcerstwie

Co się stało z „Hanią”?

3 listopada 1942 roku Annę wraz z całą rodziną aresztowało Gestapo. „Hanię” osadzono na Pawiaku. Mimo ciężkich przesłuchiwań, nie wydała nikogo. Po 23 dniach wywieziono ją do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Tam stała się numerem 26008. W obozie, 19 marca 1943 roku, zmarła na tyfus. Miała zaledwie 23 lata. W Auschwitz zginęło także troje członków jej rodziny. Profesora Smoleńskiego, po ciężkim śledztwie, rozstrzelano w ruinach getta 7 maja 1943 r.

Zobacz także:
Wolność i niepodległość z perspektywy kobiet. Spot „Polka Niepodległa” to hit!
W godzinę „W” znów zawyją syreny! 74. rocznica Powstania Warszawskiego

Redakcja poleca

REKLAMA