Anna Smoleńska ps. „Hania” zaprojektowała znak Polski Walczącej
Anna Smoleńska urodziła się 28 lutego 1920 r. w Warszawie. Była córką znanego profesora chemii Politechniki Warszawskiej - Kazimierza Smoleńskiego. Wraz z rodziną mieszkali w tzw. „Domu Profesorów” przy ul. Koszykowej 75 w Warszawie. „Hania” była instruktorką harcerską, studentką historii sztuki na tajnym Uniwersytecie Warszawskim.
Smoleńska ukończyła konspiracyjny kurs łączności. Podczas II Wojny Światowej dostarczała grypsy z Pawiaka rodzinom aresztowanych. Od 1942 r. była jedną z łączniczek. W tym samym roku wygrała konkurs Biura Informacji i Propagandy na znak Polski Podziemnej. Z czasem to właśnie jej projekt stał się znakiem Polski Walczącej.
Jaka była Anna Smoleńska?
Odpowiedzialna, poważna, krytyczna [...] Dla siebie surowa i wymagająca, do innych z dystansem. Koleżeńska, ale małomówna, nie okazująca uczuć, nieskora do zwierzeń. W decyzjach i ocenach, w słowach i ruchach zawsze spokojna, zrównoważona...
- mówi Elżbieta Ostrowska, podwładna "Hani" w harcerstwie
Co się stało z „Hanią”?
3 listopada 1942 roku Annę wraz z całą rodziną aresztowało Gestapo. „Hanię” osadzono na Pawiaku. Mimo ciężkich przesłuchiwań, nie wydała nikogo. Po 23 dniach wywieziono ją do obozu koncentracyjnego Auschwitz.
Tam stała się numerem 26008. W obozie, 19 marca 1943 roku, zmarła na tyfus. Miała zaledwie 23 lata. W Auschwitz zginęło także troje członków jej rodziny. Profesora Smoleńskiego, po ciężkim śledztwie, rozstrzelano w ruinach getta 7 maja 1943 r.
Urodziła się 98 lat temu w Warszawie. W wieku 23 lat poniosła śmierć w KL Auschwitz. ANNA SMOLEŃSKA ps. HANIA. Zakotwiczyła Polskę Walczącą w nieśmiertelnym graficznym symbolu oporu ku wolności. Cześć Jej Pamięci! #PW1944 pic.twitter.com/JMHuK7r58Y
— PowstanieWarszawskie (@pw1944) 28 lutego 2018
Zobacz także:
Wolność i niepodległość z perspektywy kobiet. Spot „Polka Niepodległa” to hit!
W godzinę „W” znów zawyją syreny! 74. rocznica Powstania Warszawskiego