„Moja ukochana zaczęła studiować podręcznik dla małżeństw. Naczytała się bzdur i robi mi z życia ckliwą telenowelę dla bab”

zrezygnowany mężczyzna fot. Adobe Stock, New Africa
„Nie miałem pojęcia, że Aldona czuje, że nasze małżeństwo wymaga pomocy. Z jednej strony chciałem docenić jej starania, z drugiej, czułem, że coś jest nie tak. Nie powiedziałem jednak nic, uśmiechnąłem się i poszedłem dalej, sądząc, że to tylko chwilowa fascynacja”.
/ 23.11.2024 13:15
zrezygnowany mężczyzna fot. Adobe Stock, New Africa

Od kilku lat nasze małżeństwo z Aldoną płynęło spokojnym, nieco przewidywalnym nurtem. Znaliśmy się na wylot, a nasza codzienność nie była ani pełna dramatów, ani pełna niespodzianek. Czasem jednak czułem, że czegoś zaczyna brakować – spontaniczności, iskry, tej radości, która towarzyszyła nam na początku. Nie mówiłem o tym głośno, bo przecież każdy związek zmienia się z czasem, a my nadal mieliśmy stabilną relację. Jednak Aldona, jak się okazało, myślała inaczej.

Na stole leżała książka o relacjach

Pewnego dnia, kiedy wróciłem do domu, zauważyłem, że coś jest inaczej niż zwykle. Aldona była wyjątkowo podekscytowana, a na stole leżała nowa książka.

– Kupiłam coś, co może nam pomóc – powiedziała z entuzjazmem. – To książka o relacjach. Podobno pomaga parom na nowo odnaleźć miłość i bliskość.

Poczułem, jak coś w moim wnętrzu się zaciska. Czy naprawdę potrzebujemy książki, żeby naprawić nasz związek? Nie miałem pojęcia, że Aldona czuje, że nasze małżeństwo wymaga pomocy. Z jednej strony chciałem docenić jej starania, z drugiej, czułem, że coś jest nie tak. Nie powiedziałem jednak nic, uśmiechnąłem się i poszedłem dalej, sądząc, że to tylko chwilowa fascynacja. Jak bardzo się myliłem.

Na początku te zmiany wydawały się miłe. Aldona zaczęła od małych gestów. Wysyłała mi czułe wiadomości w ciągu dnia, w których przypominała, jak bardzo mnie kocha. To były te małe rzeczy, które kiedyś robiliśmy, ale potem zaniedbaliśmy.

Kiedy wracałem z pracy, czekały na mnie kolacje przy świecach, co wcześniej zdarzało się tylko na specjalne okazje. Aldona była bardziej zaangażowana w nasze rozmowy, częściej mnie dotykała, a każdy nasz wspólny wieczór wydawał się starannie zaplanowany.

– Dziś zrobiłam twoje ulubione danie – powiedziała z uśmiechem, podając mi talerz spaghetti carbonara, które kiedyś gotowała na nasze randki w domu. – Myślałam, że miło byłoby spędzić wieczór tylko we dwoje.

Zdziwiłem się, ale doceniłem jej starania.

– To naprawdę miłe – odpowiedziałem szczerze. – Ostatnio coraz częściej mnie zaskakujesz.

W końcu mieliśmy czas dla siebie

– Chcę, żebyśmy znowu byli blisko, jak dawniej – odpowiedziała z lekkim podnieceniem.

Wiedziałem, że bardzo się stara. Uśmiechnąłem się, ale wewnątrz czułem lekkie napięcie. Skąd ten nagły zryw? I dlaczego czułem, że to wszystko jest tak starannie zaplanowane, a nie naturalne?

Z czasem Aldona coraz bardziej angażowała się w wprowadzanie wskazówek z książki. Zapisała nas na kurs tańca – coś, czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. Organizowała weekendowe wyjazdy, planowała wspólne wyjścia do kina, a każde z tych wydarzeń wydawało się być częścią jakiegoś scenariusza, którego nie byłem świadomy.

Na początku byłem zadowolony. W końcu mieliśmy czas dla siebie. Cieszyłem się, że Aldona tak bardzo dba o naszą relację, ale z biegiem czasu coś zaczęło mnie niepokoić. Te wszystkie romantyczne gesty, te wyjścia, wszystko było zbyt zorganizowane, zbyt sztuczne.

– Muszę przyznać, że to wszystko jest naprawdę miłe, ale... – zacząłem pewnego wieczoru, gdy wracaliśmy z kina. – Czy to nie jest trochę... wymuszone?

Aldona spojrzała na mnie zdziwiona.

– Wymuszone? Chcę tylko, żeby było nam lepiej. Przecież to działa, prawda?

Zastanowiłem się przez chwilę, nie chcąc jej zranić.

– Działa, ale czy potrzebujemy książki, żeby znowu być blisko? Czy to nie powinno przychodzić naturalnie? – zapytałem, bo te gesty, mimo że były miłe, wydawały mi się zbyt zaplanowane.

Aldona przez chwilę milczała, a potem powiedziała:

– Może masz rację. Ale ja po prostu... chciałam, żebyśmy znowu byli tak blisko, jak na początku. Chcę, żebyś poczuł, że wciąż nam zależy.

Coś we mnie pękło

Choć starałem się zrozumieć, dlaczego Aldona tak bardzo chciała wprowadzać te zmiany, z czasem zacząłem czuć coraz większą frustrację. Każdy gest, każdy zaplanowany wieczór zaczynał mnie dusić.

Zamiast cieszyć się chwilą, miałem wrażenie, że gramy w jakąś grę, której zasady ustaliła książka, a nie my sami. Nasze rozmowy stawały się bardziej formalne, a zamiast cieszyć się sobą, zaczynałem myśleć o tym, co będzie dalej, jakbyśmy wypełniali kolejne zadanie.

Pewnego wieczoru, kiedy Aldona zaproponowała kolejną „randkę zgodnie z poradami z książki”, coś we mnie pękło.

– Nie mogę już tego znieść, Aldona! – powiedziałem, czując, jak narasta we mnie złość. – Wszystko wydaje się takie sztuczne, jakbyśmy realizowali jakiś plan, a nie po prostu cieszyli się sobą.

Aldona spojrzała na mnie zszokowana.

– Ale przecież próbuję! – zawołała, jej głos drżał. – Robię to dla nas. Nie chcę, żeby nasze małżeństwo straciło iskrę.

– Ale czy nasze uczucia naprawdę potrzebują książki, żeby przetrwać? – zapytałem, czując, jak napięcie narasta. – Gdzie w tym wszystkim jest to, co było kiedyś między nami?

Zapanowała długa cisza. Aldona była wyraźnie zraniona moimi słowami, ale widziałem, że coś w niej drgnęło. Zrozumiała, że w jej staraniach, by naprawić nasze małżeństwo, straciła z oczu to, co naprawdę ważne. Wreszcie usiedliśmy razem, bez żadnych scenariuszy, i porozmawialiśmy o tym, co nas naprawdę trapi.

Za bardzo się w to wkręciła

– Może masz rację – przyznała w końcu, z cichym westchnieniem. – Skupiłam się na książce, zamiast na nas. Chciałam tylko, żebyśmy znowu się zbliżyli, jak kiedyś.

– Wiem, Aldona. Wiem, że to wszystko z dobrych intencji, ale nie potrzebujemy instrukcji, żeby kochać. Potrzebujemy siebie, rozmów, wspólnych chwil bez presji – odpowiedziałem.

– Masz rację. Może za bardzo się w to wkręciłam – przyznała. – Zamiast skupić się na tym, co mamy, próbowałam stworzyć coś sztucznego.

Nasza rozmowa otworzyła przed nami nowe perspektywy. Zrozumiałem, że choć Aldona bardzo się starała, to prawdziwa bliskość musi wypływać z serca, a nie z książkowych porad.

Po tej rozmowie oboje postanowiliśmy zostawić książkowe porady na boku. Zamiast próbować na siłę realizować scenariusze, zaczęliśmy więcej rozmawiać o naszych potrzebach i marzeniach. Odkryliśmy, że nie potrzebujemy żadnych wielkich gestów ani planów, by na nowo cieszyć się sobą.

Zaczęliśmy robić rzeczy bardziej spontanicznie. Czasem wychodziliśmy na spacer bez planu, innym razem po prostu siedzieliśmy razem na kanapie, rozmawiając o wszystkim i o niczym. Nie było presji, nie było planu – była tylko nasza obecność i chęć spędzenia czasu razem.

– Wiesz, podoba mi się ten nowy plan – powiedziałem pewnego wieczoru, kiedy siedzieliśmy na kanapie, pijąc herbatę. – Żadnych planów.

Aldona roześmiała się, patrząc na mnie ciepło.

– Masz rację. Może czasem zbyt mocno próbujemy coś naprawić, zamiast po prostu być blisko siebie – odpowiedziała.

– Wystarczy, że będziemy rozmawiać i słuchać siebie. To najlepsza książka o miłości, jaką możemy napisać – dodałem, czując, że w końcu odnaleźliśmy właściwy sposób na nasz związek.

Aldona i ja nauczyliśmy się, że miłość nie potrzebuje poradników. To, co naprawdę sprawia, że związek trwa, to wzajemne zrozumienie, otwartość i bliskość, która przychodzi naturalnie. Książka, która miała uratować nasz związek, okazała się tylko katalizatorem, dzięki któremu zrozumieliśmy, że prawdziwe uczucia nie wymagają scenariusza. Teraz, spontaniczni i swobodni, cieszyliśmy się sobą tak, jak kiedyś – bez sztuczności, bez planów, po prostu razem.

Sebastian, 38 lat

Czytaj także:
„Zaplanowałem romantyczne zaręczyny w Wenecji i zrobiłem z siebie pośmiewisko. Nic nie poszło zgodnie z planem”
„Miałam kochanek na pęczki, bo potrzebowałem odskoczni. Gdy się wyszalałem, z nosa spadły mi różowe okulary”
„Narzeczona syna w moim domu rzucała się jak śledź na patelni. Jeszcze nie weszła do rodziny, a już chciała rządzić”

Redakcja poleca

REKLAMA