harnaam kaur fot. Instagram.com/harnaamkaur

Harnaam Kaur - Kobieta z brodą - Inspirująca historia

Harnaam Kaur, czyli modelka z brodą, zdradziła, jak wyglądała jej młodość i zmagania z samoakceptacją.
Joanna Mroczkowska / 13.09.2016 05:31
harnaam kaur fot. Instagram.com/harnaamkaur

Harnaam Kaur to inspirująca kobieta, która mimo przeciwności losu potrafiła odnaleźć swoją drogę i stać się szczęśliwą. Mimo choroby zachowała odwagę i przeszła wiele, by zaakceptować swój wygląd. Teraz zachęca innych, by walczyli o siebie do końca. 

Na jaką chorobę cierpi Harnaam Kaur?

24-latka z Wielkiej Brytanii cierpi na zespół wielotorbielowatych jajników. W jej przypadku objawia się on zarostem na twarzy. Właśnie tak stała się kobietą z brodą. Kiedy była młodsza, nie mogła poradzić sobie z ostracyzmem, jaki sprowadzało na nią schorzenie.

Harnaam próbowała popełnić samobójstwo. Otoczenie nie było dla niej przychylne, przez lata cierpiała. To, co kiedyś uważała za szpecące, dziś jest jej atutem. Jak doszła do samoakceptacji?

Ta vlogerka udowadnia, że nie ma jednej definicji piękna

Harnaam Kaur - modelka z brodą i rekordem Guinessa

Początki jej walki były wyjątkowo trudne. Na każdym kroku spotykała się z odrzuceniem. Koledzy i koleżanki, a nawet nauczyciele nie okazywali jej wsparcia, wręcz przeciwnie. Harnaam 2 razy w tygodniu depilowała brodę woskiem, rozjaśniała i goliła zarost. Jednak wciąż była inna.

Wszystko zmieniło się, gdy w wieku 16 lat przeszła na sikhizm (religię pochodzącą z Indii). Wyznawcy, Sikhowie noszą charakterystyczne turbany i brody. Wierzą, że gdyby Bóg nie chciał by ludzie nosili brody nie stworzył by ich z zarostem. To było właśnie początkiem samoakceptacji Harnaam.

Przez dekady nie wiedziała, że była inspiracją dla milionów

Dziś Harnaam jest inspiracją i przykładem sukcesu samoakceptacji. Brytyjka trafiła do księgi rekordów Guinessa, jako najmłodsza kobieta z brodą. Jednak nie tylko tym może się poszczycić. W marcu 2016 roku, jako pierwsza ze swoją przypadłością pojawiła się w roli modelki na London Fashion Week. Harnaam Kaur uświetniła pokaz Marianny Harutunian.

 

I can now proudly announce that I am a Guiness world record book holder! I have been wanting to publish this news for absolutely ages, but I had to keep things under wrap until the booked launched (today). I am super proud to hold this record, the inner child in me is so pleased. I grew up reading this book, I even tried breaking some of my own records wanting to be in this book. It is amazing to be valued and celebrated being a Bearded Lady. I am proud to hold this amazing record 🌺 I hope those who read or see my record can take away positivity, inspiration and realise that no matter who you are or what you look like, you are officially amazing! I present to you my record as 'The youngest women with a full beard' Thank you to my friends @drewmula and @notblackbutbrown for being there during this photoshoot, when this record was made! I love and adore you both ❤️❤️ Thank you to everyone who has supported my journey! Thank you @guinnessworldrecords

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Harnaam Kaur (@harnaamkaur)

Na Instagrama, którego obserwuje ponad 65 tysięcy ludzi wrzuciła swoje zdjęcie z wybiegu. Opisała go komentarzem.

...Dedykuję to moim wszystkim hejterom... Pamiętajcie, by zawsze szukać pomocy jeśli wam lub osobom w waszym otoczeniu dzieje się krzywda... Pamiętam, jak każdego dnia w szkole wyśmiewano się ze mnie. Chciałam by ten koszmar się skończył... Pisałam listy samobójcze z nadzieją, że ktoś je zauważy i mi pomoże...To było wołanie o pomoc... Jednak jeśli upadniesz, jedyną opcją jest powstać silniejszą niż kiedykolwiek...