Słoneczna pogoda i wysoka temperatura sprawiają, że chętnie wypoczywamy nad wodą. Oto najważniejsze zasady bezpiecznego pobytu nad wodą. Zobacz, jak ochronić siebie, bliskich, a także nie przeszkadzać innym plażowiczom.
Spis treści:
Jak wybrać kąpielisko?
Wybierając kąpielisko, lepiej kierować się w miejsca do tego przeznaczone, najlepiej strzeżone kąpieliska. Bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich jest najważniejsze.
Kąpieliska strzeżone można znaleźć przy każdym typie zbiornika wodnego. Miejsca te są odpowiednio oznaczone i wyposażone w sprzęty ratunkowe. Zauważyć można również flagę. Flaga biała lub zielona informuje, że kąpielisko jest strzeżone przez ratowników, można wtedy wchodzić do wody. Czerwona flaga sygnalizuje, że w wodzie obowiązuje bezwzględny zakaz kąpieli.
Brak flagi oznacza, że nie ma nadzoru ratowników. Warto mieć to na uwadze, gdyż ponad połowa utonięć zdarza się w tzw. dzikich kąpieliskach.
Jak wejść bezpiecznie do wody?
Przede wszystkim organizm nie lubi skoków temperatury. Łatwo o tym zapomnieć, kiedy przez kilka godzin leżymy na słońcu i zechcemy się trochę ochłodzić. Do wody trzeba wchodzić stopniowo, aby przyzwyczaić organizm do innej temperatury. W przeciwnym wypadku grozi nam szok termiczny.
Dziecko nad wodą
Dzieci do 7. roku życia mogą przebywać na plaży lub wodzie wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Będąc z dzieckiem, nie można go spuścić z oczu nawet na chwilę, a przed wejściem do wody warto zabezpieczyć je specjalnymi rękawkami czy kamizelką. Pamiętaj, aby dorzucić kilka tego typu gadżetów, kiedy zaczniesz pakować się na wakacje.
Dobrą praktyką jest także założenie dziecku opaski z zapisanym numerem telefonu, który pomoże ratownikom lub innym plażowiczom szybko odnaleźć rodziców, gdyby jednak coś się wydarzyło albo dziecko zagubiłoby się na plaży.
Kamizelka przyda się również doświadczonym miłośnikom czasu nad wodą. Nawet podczas pływania kajakiem po spokojnym jeziorze kamizelka może się przydać. Nigdy nie wiadomo, czy nie nastąpi nagła zmiana pogody, zasłabniemy, czy wpadniemy do wody.
Uwaga na słońce
Krem z filtrem to obowiązkowy kosmetyk dla osób wypoczywających nad wodą. Kiedy pływamy na żaglówce czy w kajaku, często nie czujemy, że słońce nas ogrzewa. Warto sięgać po kosmetyki, które zawierają pełną ochronę UVA+UVB. Często zapominamy o nakryciu głowy, kremie SPF i regularnym nawadnianiu się.
To może prowadzić do udarów słonecznych, które mogą powodować pogorszenie samopoczucia, gorączkę czy wymioty.
Pamiętaj o sobie i innych
Czy można wejść do wody po spożyciu alkoholu?
Jednym z niebezpiecznych zachowań jest również wchodzenie do wody po spożyciu alkoholu. Nawet niewielka dawka alkoholu może wpłynąć na zaburzenia orientacji przestrzennej i czasowej. Ponadto pod wpływem alkoholu ludzie często podejmują ryzykowne decyzje takie jak skakanie na główkę czy przecenianie swojej zdolności nurkowania.
Plaża to miejsce nie tylko dla nas
Zbiorniki wodne to miejsca, w których spędzamy czas razem z innymi osobami. Bawiąc się, nie zakłócajmy odpoczynku innym. Dbajmy o czyste kąpielisko, w tym o mieszkające w nim zwierzęta, i nie róbmy niepotrzebnego hałasu.
Wakacje i czas spędzony nad wodą mogą być miłym przeżyciem, dlatego warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa nad wodą.
Czytaj także:
Jak zrobić opatrunek uciskowy?
Zasady bezpieczeństwa w górach podczas burzy
Zatrucie toksynami morskimi - jak rozpoznać i postępować?