góry, wycieczka, fotolia

Sposób na udaną majówkę

Nareszcie! Po długiej, ciężkiej zimie nadszedł wiosenny czas. Wyczekiwany przez wszystkich weekend majowy jest okazją do spędzenia kilku wolnych dni na świeżym powietrzu i korzystania z uroków wiosny. Większość z nas planuje wyjechać na łono natury i spędzić ten czas poza murami miasta. Jak z głową korzystać z majowego słońca aby wypocząć, nabrać sił i nie przeziębić się?
/ 01.05.2011 19:54
góry, wycieczka, fotolia

Majówka w górach

Jeśli lubisz aktywnie wypoczywać, weekend majowy jest doskonałą okazją, aby wyjechać w góry. Na szlaku nie tylko wypoczniesz, podziwiając niesamowite widoki, lecz również poprawisz swoją kondycję. Jednak musisz pamiętać o tym, że w górach jest dużo chłodniej, a gdzie nie gdzie zalega jeszcze śnieg. Dlatego jeśli poczujesz, że jesteś zgrzany, a złudnie gorące słońce majowe nakaże Ci zdjąć kurtkę, nie ulegaj tej pokusie. To najłatwiejszy sposób na przeziębienie. Rozbierz się dopiero w schronisku.

Majówka na Mazurach

Dla wielbicieli sportów wodnych weekend majowy to czas otwarcia sezonu żeglarskiego, kajakowego, windsurfingowego, i.t.p. Z tej okazji wiele wypożyczalni przeżywa prawdziwe oblężenie. Dlatego, aby zarezerwować jacht czy jakikolwiek wodny sprzęt sportowy, należy zainteresować się tematem już w na początku roku. Wypływając na jezioro, rzekę czy morze, trzeba mieć świadomość tego, że temperatura wody wynosi zaledwie kilka stopni. Jakikolwiek bliski kontakt z wodą może skończyć się zapaleniem płuc lub ciężkim przeziębieniem.

Polecamy:  Zapalenie płuc - czy należy się bać?

Majówka w lesie

Planujesz spacery z daleka od miasta? Jest dużo ciekawych i uroczych miejsc, gdzie można obserwować budzącą się do życia przyrodę: młode zielone listki, kwitnące krzewy i drzewa. Las jest doskonałym miejscem na długie wiosenne spacery. Jeśli wybierasz się na wieś, do Parku Krajobrazowego czy Narodowego, powinieneś pamiętać, że maj jest miesiącem intensywnego wylęgu kleszczy.Te małe pajęczaki można spotkać w miejscach, gdzie występuje skupisko niewysokich młodych, liściastych drzew, krzewów czy paproci. Najlepiej, w miarę możliwości, unikać tych miejsc. Należy też założyć ubrania z długimi rękawami i obserwować siebie nawzajem. Jasny kolor odzieży pomoże zlokalizować intruza i w porę usunąć go z ubrania, zanim dobierze się nam do skóry.

Czytaj też: Jak ochronić się przed atakiem kleszcza?

Majowe grillowanie

Weekend majowy to również początek sezonu grillowego. Przygotowywanie posiłków, czy w ogóle, jedzenie na świeżym powietrzu, to doskonały sposób na powitanie wiosny i spędzenie czasu na łonie natury.

Pamiętajmy, że maj to miesiąc kwitnących roślin. W związku z tym na pewno nie zabraknie owadów. Szczególnie powinniśmy być wyczuleni na spożywanie słodkich napojów. Przez nieuwagę możemy napić się ze szklanki lub kartonu, w którym na przykład utopiła się osa czy pszczoła. Jeśli owad ten dostanie się do gardła, prawie na pewno nas użądli, a obrzęk spowodowany ukąszeniem może doprowadzić do wstrząsu lub natychmiastowego uduszenia. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność stołując się poza domem.

Bez względu na to, jakie miejsce i jaką formę wypoczynku wybierzemy w długi weekend majowy, należy zachować rozsądek. Odrobina szaleństwa, owszem, jest wskazana, jednak nie powinniśmy zapominać o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie.