Nie przerywaj terapii ADHD na czas wakacji!

Dziecko z ADHD powinno być leczone nawet podczas wakacji/ fot. Fotolia
Czas, który dziecko spędza poza szkołą, jest równie ważny z punktu widzenia zachowań społecznych, jak czas lekcji. Dlatego rodzice dzieci z ADHD nie powinni przerywać dzieciom terapii.
/ 13.07.2011 16:08
Dziecko z ADHD powinno być leczone nawet podczas wakacji/ fot. Fotolia

Według NICE, organizacji wydającej rekomendacje dotyczące standardów leczenia, „wakacje lekowe” nie są rutynowo zalecane. Kilkumiesięczna przerwa w leczeniu może zniweczyć dotychczasowe postępy w terapii.

Problem nie tylko szkolny

ADHD kojarzy nam się przede wszystkim ze szkołą. Pierwsze kłopoty wynikające z zaburzeń koncentracji czy nadpobudliwości pojawiają się właśnie na lekcjach. Natłok informacji, konieczność długotrwałego skoncentrowania się, skupienia na lekcji, stanowi nie lada wyzwanie dla dziecka cierpiącego na nadpobudliwość psychoruchową z deficytem uwagi. Pamiętajmy jednak, że objawy utrzymują się przez cały dzień, od momentu przebudzenia dziecka aż do pójścia spać i są obecne nawet w wakacje.

Doktor Artur Kołakowski, psychiatra i psychoterapeuta, prowadzący warsztaty dla psychologów i pedagogów w ramach programu „Dziecko i świat za pan brat” wyjaśnia: „W latach 50 i 60-tych uważano, że pacjenci z ADHD wymagają leczenia farmakologicznego (w celu poprawy koncentracji, zmniejszenia ruchliwości i impulsywności) tylko w czasie lekcji szkolnych. Jednak późniejsze badania szybko zmieniły ten pogląd. Okazało się, że symptomy ADHD mogą zaburzać funkcjonowanie dzieci w każdej sferze ich funkcjonowania – w czasie szkoły, zajęć dodatkowych, odrabiania lekcji czy spotkań z przyjaciółmi”.

Przeczytaj: ADHD trzeba leczyć

Przerwa w leczeniu – duży błąd

Niestety, kiedy rok szkolny dobiega końca, wielu rodziców postanawia przerwać leczenie, chcąc dać „odpocząć” dziecku. Nie należy takiej decyzji podejmować pochopnie, bez konsultacji z lekarzem. Według ekspertów po uzyskaniu adekwatnej odpowiedzi na farmakoterapię, leczenie farmakologiczne ADHD powinno być kontynuowane tak długo, jak pozostaje klinicznie skuteczne. Przerwa w leczeniu może przynieść w tym przypadku szkody. Efekty osiągnięte w terapii podczas roku szkolnego mogą zostać cofnięte. ADHD to problem nie tylko szkolny. Dziecko musi na co dzień dobrze funkcjonować również w domu, czy wśród rówieśników na wyjazdach wakacyjnych.

Kiedy można przerwać leczenie?

Możliwość rozważenia opcji przerwania leczenia na jakiś czas pozostawia się oczywiście rodzicom, opiekunom i młodym pacjentom. To oni w porozumieniu z lekarzem wybierają najlepszy model terapii, który może uwzględniać okresową przerwę w leczeniu. Ogólnoeuropejskie wytyczne NICE wskazują jednak wyraźnie – „wakacje lekowe” nie są rutynowo zalecane i nie powinno się ich podejmować bez konsultacji z lekarzem specjalistą.

„Lekarz podczas wywiadu dowie się, jakie sfery życia dziecka są zaburzone – wyjaśnia dr Kołakowski – czy tylko sfera zachowania w szkole i zdobywania wiedzy, czy także relacji z rówieśnikami czy sytuacji rodzinnej. I jeśli uzyska informacje, że weekendy są koszmarem, bo nikt nie jest w stanie wytrzymać objawów ADHD u „Artura”, to mamy jasne wskazanie do stosowania leków nie tylko w szkole i najlepiej przez wszystkie dni w tygodniu. Podobna sytuacja może dotyczyć wakacji – są pacjenci, gdzie przerwanie leczenia nie przyniesie żadnych negatywnych efektów. Z drugiej strony w sytuacji wyjazdu „Artura” na obóz żeglarski, gdzie ma zdawać na patent sternika i świadomości, że w zeszłe wakacje, z powodu objawów ADHD wyrzucono go trzeciego dnia z obozu harcerskiego, warto zastanowić się nad kontynuacją leczenia także w miesiące wolne od szkoły”.

Zobacz też: Jak rozwijać pamięć dziecka?

Źródło: Materiał prasowy programu „Dziecko i świat za pan brat”

Redakcja poleca

REKLAMA