Higiena
Podczas podróży postaraj się utrzymywać podstawowe zasady higieny. Wiele bakterii i innych zanieczyszczeń możesz przenieść na posiłki własnymi rękami. Jeśli przed jedzeniem nie masz możliwości umycia rąk, zaopatrz się w specjalne chusteczki nasączone środkiem dezynfekcyjnym. Pamiętaj również o myciu surowych owoców i warzyw. Jeśli zabierasz je z domu, najlepiej umyj je już przed podróżą i zapakuj do czystej torebki. Jeśli natomiast kupiłeś je podczas podróży, do umycia możesz wykorzystać wodę mineralną.
Własny prowiant
Podczas przygotowywania prowiantu na długą podróż najważniejsze jest pomyśleć, co nie zepsuje się w drodze. Odpowiednie będą zatem wszystkie przekąski, które nie muszą być przechowywane w lodówce: herbatniki, musli, biszkopty, wafle ryżowe, owoce (suszone lub świeże). Jeśli zamierzamy zrobić kanapki, włóżmy do nich suche wędliny lub kiełbasy, które nie zepsują się ani nie stracą smaku przez kilka – kilkanaście godzin. Kanapki najlepiej jest zawinąć w folię i ułożyć w pudełkach z pokrywką. W ten sposób chronimy je przez zgnieceniem i wysuszeniem.
Polecamy: Gdzie i kiedy warto zaszczepić się przed wakacyjna podróżą?
Sytuacja wydaje się prostsza, kiedy mamy możliwość zabrania przenośnej lodówki. Najlepiej wówczas wziąć ze sobą plastikowe sztućce i talerzyki, a jedzenie przygotowywać dopiero wtedy, gdy poczujemy się głodni. Pamiętajmy, aby już w domu pokroić wędlinę i ser na plasterki. Aby zapobiec ich wyschnięciu, wystarczy po pokrojeniu owinąć je folią. Do przenośnej lodówki możemy także zapakować jogurty lub twarożek.
Podczas szykowania prowiantu nie możemy zapomnieć o czymś do picia. Najlepiej sprawdza się niegazowana woda mineralna lub herbatka w termosie. Lepiej natomiast zrezygnować ze słodkich napojów gazowanych, które tylko wzmagają pragnienie i powodują wzdęcia.
Przydrożne bary
Zatrzymując się w barze na ciepły posiłek zawsze należy zachować ostrożność. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy bar dba o czystość. Jeśli stoliki kleją się, a w pomieszczeniu unosi się nieprzyjemny zapach, nie łudźmy się, że jedzenie jest przygotowywane w prawidłowych warunkach. Podczas zamawiania posiłku unikajmy produktów, które mogą łatwo się psuć: majonezu, mielonego mięsa, gołąbków. Przed jedzeniem należy także sprawdzić, czy mięso lub ryba nie są niedogotowane. Większość nieświeżych produktów wydziela nieprzyjemny zapach lub niezbyt dobrze smakuje, jeśli więc posiłek nam nie odpowiada, lepiej od razu zrezygnować z jedzenia i zmienić lokal.
Polecamy: Gdzie możemy zarazić się malarią?