Czy jechać na wakacje do strefy zagrożenia - Tunezja, Grecja, Turcja - praktyczne porady

Czy jechać na wakacje do Tunezji, Grecji, Egiptu fot. Fotolia.pl
Mamy dla was kilka wskazówek, które uchronią was przed problemami w czasie urlopu
Karolina Kalinowska / 17.07.2015 15:07
Czy jechać na wakacje do Tunezji, Grecji, Egiptu fot. Fotolia.pl

Z kupnem wakacji bardzo czekamy często do ostatniej chwili. Niedawne ataki terrorystyczne, problemy gospodarcze Grecji czy strach przed upadkiem biura podróży, dodatkowo utrudniają nam podjęcie decyzji dotyczącej miejsca wypoczynku. Na co zwrócić uwagę, aby mądrze kupić zagraniczne wakacje?

Bezpieczeństwo to podstawa!

Przed wyborem wakacyjnego kierunku warto sprawdzić na stronie msz.gov.pl czy region, do którego się wybieramy, jest bezpieczny. Jeśli pojawiają się ostrzeżenia, zastanówmy się, czy to bezpieczne miejsce na nasze wakacje. Ministerstwo ostrzega turystów, ale to my ostatecznie podejmujemy decyzję.

Jedynie sprawdzone biuro podróży

Decydując się na zagraniczną wycieczkę, warto korzystać ze sprawdzonych i renomowanych firm. Gdy znajdziemy wyjątkowo tani wyjazd sprawdźmy, czy nie mamy do czynienia z nierzetelnym touroperatorem. Sprawdźmy, czy firma nie jest zadłużona oraz, czy widnieje w Centralnej Ewidencji Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych (dostępnej na turystyka.gov.pl).

Taniej i bez problemów

Wiele analiz potwierdza, że wyjazdy w opcji all inclusive są ostatecznie tańsze, niż kiedy stołujemy się na mieście. Polacy na wakacjach nie lubią oszczędzać, kupują dużo więcej i częściej. Dziennie 4-osobowa rodzina potrafi wydać nawet 100 euro, żywiąc się w miejscowych restauracjach i barach.

Jak wybrać wakacje w najlepszej cenie?

Zdarza się, że pobyt w tym samym hotelu, z tą samą opcją wyżywienia, ma różną cenę w ofercie kilku firm. Jak się okazuje powodów może być kilka. Jeśli biuro ma wynegocjowane korzystniejsze warunki u przewoźnika czy w hotelu, może zaproponować niższą cenę wycieczki. Różnica w cenie może jednak mieć odzwierciedlenie w standardzie, np. droższa oferta gwarantuje pokoje z widokiem na morze.

Uwaga na bankrutów!

Upadające biuro podróży to koszmar dla jego klientów. Przed zakupem wyjazdu warto sprawdzić, jak wygląda kwestia zwrotu kosztów wycieczki w razie niewypłacalności biura. Klienci upadających biur podróży jak dotąd nigdy nie otrzymali 100% zwrotu wpłaconych pieniędzy. Jeśli już udało się im odzyskać wpłacone środki to w wysokości od 15 do 75% ich wpłaty. Dlatego warto poszukać ofert wyjazdów objętych ubezpieczeniem od upadłości biura podróży.

Czy można zrezygnować z wyjazdu?

Umowa i warunki uczestnictwa w imprezie turystycznej to kluczowy dokument zawierający najważniejsze informacje dotyczące naszego wyjazdu, w tym rezygnacji czy zmiany destynacji. Jest to istotne, kiedy chcielibyśmy obecnie zrezygnować np. z wyjazdu do Egiptu. Warto też zwrócić uwagę na zapisy, w których touroperator ma prawo żądać dopłaty do początkowej ceny wycieczki. Wzrost ten związany jest najczęściej z wahaniem kursów walut, cenami transportu i podatków, opłatami urzędowymi, lotniskowymi czy przeładunkowymi. W przypadku niejasnych zapisów dopytajmy o szczegóły, a jeśli umowa będzie dalej budzić nasze wątpliwości, poszukajmy innego organizatora imprezy.

Na podstawie informacji prasowej Travelplanet.pl

Więcej podróżniczych inspiracji:

Tagi: podróż

Redakcja poleca

REKLAMA