Wystawy grzybów

W lesie na niektóre grzyby nawet nie zwracamy uwagi w pogoni za borowikiem. Niektóre zaś możemy łatwo pomylić z gatunkami trującymi a bardzo podobnymi. Warto więc wybrać się, jeśli mamy okazję, na wystawę grzybów.
/ 21.06.2010 11:52

W sezonie letnio-jesiennym różne organizacje przygotowują wystawy grzybów. Ma to na celu nie tyle propagowanie grzybobrania co przede wszystkim pokazanie jak największej ilości osób różnych gatunków grzybów - zarówno jadalnych jak i tych śmiertelnie trujących. Takie pokazy, wraz z wykładami czy pogadankami, organizują rejonowe stacje Sanepid-u, Kluby Grzybiarzy, muzea przyrodnicze albo Nadleśnictwa. Informacje o nich pojawiają się zwykle w lokalnej prasie i innych mediach.

Na takiej wystawie możemy wszystkie owocniki dokładnie obejrzeć ze wszystkich stron,  możemy je także powąchać i o nie zapytać. Wystawy organizują bowiem osoby doświadczone, znające się na grzybach z racji nie tylko umiłowania, ale i zawodu.

Co roku, w trzeci weekend września, wystawa grzybów organizowana jest w Białowieskim Parku Narodowym, w Białowieży. W Ośrodku Edukacji Przyrodniczej przygotowują ją mykolodzy z kilku ośrodków akademickich wspólnie z leśnikami a przyjechać i obejrzeć może każdy bo wstęp jest wolny. Imprezie trwającej 3 dni towarzyszą wykłady naukowców na temat np. grzybów chronionych, parków narodowych, ochrony przyrody. Odbywają się także imprezy towarzyszące w postaci występów artystycznych zespołów regionalnych, wernisażu prac plastycznych dzieci z okolicznych szkół, kiermaszu rękodzieła ludowego czy konkursów o tematyce przyrodniczej.

Białowieski Park Narodowy zaprasza!

Na wystawie w Białowieży można obejrzeć kilkaset gatunków grzybów przedstawionych w kilku grupach tematycznych: grzybów jadalny, niejadalnych, trujących i nadrzewnych. Gatunki chronione przedstawione są na pięknych fotografiach. Niektóre z gatunków przedstawionych występują już tylko na terenie Puszczy Białowieskiej. Wielu gatunków z tych pokazanych większość zwiedzających nigdy nie spotkała w naturze albo nie zwróciła na nie uwagi. 

Dowiedz się czy w Polsce rosną trufle?

Leśnicy i mykolodzy, a także doświadczeni grzybiarze, odpowiedzą na każde pytanie dotyczące lasu i grzybów. Wytłumaczą i pokażą na eksponatach różnice między gatunkami podobnymi abyśmy mogli ustrzec się niebezpiecznych dla zdrowia czy życia pomyłek. Możemy także na taką wystawę przywieźć znalezione grzyby i na miejscu dowiedzieć się czy nie ma wśród nich czegoś niebezpiecznego.

XVI Wystawa Grzybów Puszczy Białowieskie odbędzie się w dniach 25 - 27 września 2010 roku (sobota - poniedziałek). Miejsce: Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży. Zapraszamy!