Symbole na obiektywach Tokina

Symbole na obiektywach Tokina
Tokina, to jeden z niezależnych producentów optyki do lustrzanek małoobrazkowych. Firma z pewnością nie znana wszystkim użytkownikom lecz godna polecenia jako alternatywa dla drogich modeli firmowych. Przed wybraniem się do sklepu warto jednak poznać oznaczenia obiektywów i ułatwić sobie zakupy.
/ 18.10.2010 05:59
Symbole na obiektywach Tokina

Tokina, to znany producent optyki, do wszelkiej maści aparatów małoobrazkowych. Produkty tej firmy wyróżnia zupełnie inny system nazewnictwa niż pozostałych producentów sprzętu foto.. Na nazwę modelu składa się oznaczenie serii, numer modelu oraz ew. symbol oznaczający obiektywy przeznaczone dla korpusów z matrycą formatu APS-C. Wszelkie dokładniejsze informacje znajdziemy w katalogu do którego siłą rzeczy musimy zajrzeć jeśli chcemy dowiedzieć się czegoś więcej o szkle przed jego zakupem.

Typowa nazwa obiektywu Tokiny ma postać:

AT-X 235 AF PRO Pierwszym elementem nazwy jest, nazwą serii: AT-X to skrót niezbyt skromnego hasła Advanced Technology-Extra, inne rozpoczynają się symbolem AF, lub SL jeśli to szkła manualne.

Drugim członem nazwy jest trzycyfrowy numer modelu. Jest on konstruowany na podstawie zakresu ogniskowych obiektywu, np. model, litera M, oznacza np. obiektyw makro.

Po numerze modelu pojawić się może oznaczenie symbol PRO –co oznacza, że obiektyw zalicza się do serii AT-X PRO, o solidnej budowie, z mechanizmem odłączania pierścienia ostrości oraz wysoką jakością optyczną.

Czytaj: Portret w plenerze

Kolejnym ważnym oznaczeniem pojawiającym się w nazwie modelu jest symbol DX. Oznaczone nim są obiektywy przeznaczone do współpracy wyłącznie z aparatami bez pełnej klatki czyli APS-C.

Oznaczenia katalogowe - optyka

SD Super Low Dispersion – ten symbol oznacza, że w konstrukcji obiektywu wykorzystano szkło niskodyspersyjne. Jest to specjalny gatunek szkła o niskim współczynniku rozszczepienia światła, jego zastosowanie pozwala zredukować natężenie aberracji chromatycznej.

Aspherical – tym oznaczeniem sygnowane są obiektywy wyposażone w Korzyścią wynikającą z zastosowania soczewek asferycznych jest łatwiejsze uzyskanie równomiernego rozkładu światła w kadrze oraz skorygowanie zniekształceń geometrycznych.

HLD High-refraction Low Dispersion –obiektywy w których zastosowano elementy wykonane ze specjalnego gatunku szkła optycznego o dużej zdolności załamywania światła przy zachowaniu niewielkiego współczynnika rozszczepienia..

Multi-Coating – takie oznaczenie posiadają obiektywy wyposażone w wielowarstwowe powłoki antyodblaskowe. Ich zastosowanie pozwala uniknąć odbić światła wewnątrz obiektywu i będących efektem tego "zajączków" i flary oraz spadku kontrastu na zdjęciach wykonywanych pod światło.

Oznaczenia katalogowe - mechanika

Floating Element System – obiektywy, które podczas ustawiania ostrości dodatkowo zmienia położenie jedna z grup soczewek. Taka konstrukcja obiektywu ma na celu skorygowanie astygmatyzmu w całym zakresie odległości. 

Zobacz też: Reguła trójpodziału w fotografii

IFS Internal Focus System – wyposażone w mechanizm wewnętrznego ogniskowania. Taka konstrukcja umożliwia szybsze działanie układu AF ze względu na mniejszą wagę poruszanych przy ogniskowaniu elementów.

IRF Internal Rear Focus System – odmiana systemu wewnętrznego ogniskowania w której podczas ogniskowania przemieszczana jest tylna grupa soczewek.

Focus Clutch - mechanizm przełączania pomiędzy trybem AF a manualnym ustawianiem ostrości. Dzięki temu układ AF działa znacznie szybciej i precyzyjniej. Przesunięcie pierścienia do pozycji MF podłącza go z powrotem do mechanizmu ustawiania ostrości.

Redakcja poleca

REKLAMA