Symbole na obiektywach Sigma

Symbole na obiektywach Sigma

Sigma to kolejna firma obok Tamrona produkująca obiektywy niezależnie od producentów lustrzanek. Poniższy artykuł powinien wam przybliżyć symbole i oznaczenia na obiektywach Sigmy i pomóc w zakupach i doborze odpowiedniego szkła.
/ 18.10.2010 05:52
Symbole na obiektywach Sigma

Sigma nazywając swoje obiektywy zawiera jedynie część informacji dotyczących ich specyfikacji technicznej. Większość informacji o szkłach tej firmy znajdziemy więc w katalogach lub dokumentacji dołączonej do kupionego obiektywu.

Lista oznaczeń i symboli stosowanych przez Sigmę:

APO – (Apochromatic) tym symbolem oznacza się obiektywy (zawierające elementy ze szkła o niskiej dyspersji SLD (Special Low-Dispersion) lub ELD (Extraordinary Low Dispersion). Pozwala to zminimalizować występowanie aberracji chromatycznej.

ASP – (Aspherical lens) – w ten sposób sygnowane są szkła wyposażone w soczewki asferyczne. Korzyścią wynikającą z zastosowania soczewek asferycznych jest łatwiejsze uzyskanie równomiernego rozkładu światła w kadrze oraz skorygowanie zniekształceń geometrycznych.

CONV – tak opisane są obiektywy które konstrukcyjnie zostały przystosowane do współpracy z firmowymi telekonwerterami

Zobacz: Wyświetlacz LCD

DF – (Dual Focus System) tym symbolem oznaczone są szkła wyposażone w system odłączania napędu autofokusa. Przesunięcie pierścienia ustalania ostrości w pozycję MF powoduje odłączenie go od mechanizmu AF.

EX – oznaczenie to odnosi się do wysokiej jakości wykończenia obiektywu, które ma być symbolem profesjonalnej jakość optyki i wykonania.

Floating System – ta technologia jest szczególnie przydatna w wypadku obiektywów przeznaczonych do zdjęć z niewielkiej odległości. Dzięki wprowadzeniu drugiego ruchomego zespołu soczewek, pozwala zmninimalizować aberracje (zwłaszcza astygmatyzm) w całym zakresie odległości ostrzenia.

HSM – (Hyper-Sonic Motor) w ten sposób oznaczane są obiektywy wyposażone w bezrdzeniowy silnik ultradźwiękowy. Zapewnia on szybkie, bezgłosne ogniskowanie oraz możliwość ręcznego przeostrzenia w każdej chwili, bez konieczności korzystania z przełącznika AF/MF.

IF – (Inner Focus) system wewnętrznego ogniskowania zapewnia, że w trakcie ustawiania ostrości nie zmienia się długość obiektywu, co pozwala zachować jego dużą szczelność.

Sprawdź: Jak zmienić nazwę wielu zdjęć w Photoshopie

MACRO – to oznaczenie w wypadku obiektywów zmiennoogniskowych tak oznaczane są zarówno szkła wyposażone w specjalny tryb pracy, zapewniający (poprzez odpowiednie zmniejszenie odległości fotografowania) lepszą skalę reprodukcji, jak i go pozbawione. W wypadku obiektywów stałoogniskowych symbol ten oznacza "prawdziwe" macro, czyli skalę odwzorowania 1:1.

OS – (Optical Stabilizer) system optycznej stabilizacji obrazu zapewnia możliwość wykonywania nieporuszonych zdjęć nawet przy długich czasach ekspozycji – 2 do 3- krotnie dłuższych, niż bez jego zastosowania.

RF – (Rear Focus) w systemie tylnego ogniskowania w trakcie ustalania ostrości przemieszczana jest tylna grupa soczewek. Dzięki zmniejszeniu wagi i rozmiarów ruchomych elementów umożliwia to szybsze i precyzyjniejsze ustawianie ostrości.

DC –oznaczenie obiektywów przystosowanych do współpracy wyłącznie z niepełnoklatkowymi cyfrowymi lustrzankami amatorskimi o współczynniku wydłużenia ogniskowej rzę

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)