Stukałka z golcem

Stukałka z golcem
Gra przeznaczona jest dla 4-7 osób. Potrzebna jest talia 36 lub 52 kart.
/ 04.02.2010 14:05
Stukałka z golcem

Rozdającego wyłania się drogą losowania: ten z graczy, który wylosuje najsłabszą kartę rozdaje jako pierwszy. Każdy gracz otrzymuje 3 karty. Górną kartę pozostałej talii odkrywa się i kładzie się na talię. Kolor odkrytej karty – to kolor atutowy.

Po rozdaniu gracze stawiają na bank ustaloną wcześniej kwotę, zwaną „stawką za rozdanie”. Następnie gracze sprawdzają swoje karty. Gracz, decydujący się na grę, powinien stuknąć ręką po stole, pasujący – zrzucić karty.

Grającemu przysługuje prawo do „golca”, tzw. przykupu. Jeśli pierwszy gracz nie skorzysta z tego prawa – przechodzi ono na kolejnego gracza itd. aż do kolejki rozdającego. Rozdający nie musi decydować się na golca i może spasować nawet przy niewykorzystanym przykupie. Decydujący się na golca powinien zrzucić swoje karty, następnie zdjąć z talii atu i górną kartę, po czym dobrać sobie trzy kolejne, tak zwanego „golca”. Gracz, który dokonał przykupu nie może spasować i powinien grać. Pozostali gracze w tym przypadku nie mają już prawa do golca.

Pierwszy ruch należy do gracza, który ma golca. W przypadku, gdy nikt nie skorzystał z tej możliwości, pierwszy ruch należy do gracza, siedzącego po lewej stronie rozdającego. Wychodzi się jedną kartą. Każdy z graczy dokłada kartę w kolejności. Jeśli gracz ma kartę danego koloru, to musi ją dołożyć, w przeciwnym wypadku powinien zagrać kartą atutową. Kiedy wszyscy gracze dorzucą kartę, tworzy się wziątka. Bierze ją ten, który dołożył najsilniejszą kartę. Kartą wygrywającą często jest karta atutowa. Po każdej kolejce gracze dobierają sobie po jednej karcie z talii.

Stawka gracza powinna być podzielna przez trzy. Po rozgrywce każdy gracz otrzymuje swoją część w zależności od ilości pobranych przez niego wziątek. Gracze, którzy nie pobrali żadnej wziątki powinni postawić na bank kwotę równą wartości banku w momencie rozgrywki. Ta kwota powinna zostać rozegrana podczas następnej gry.

Źródło: Wydawnictwo KARUZELA

Redakcja poleca

REKLAMA