Shabby chic, czyli elegancja w starym stylu
Shabby chic to trend dekoracyjny, który stał się niezwykle popularny w Stanach Zjednoczonych w latach 90, głównie na Zachodnim Wybrzeżu. Założeniem stylu shabby jest ozdabianie nowoczesnych wnętrz starymi meblami z widocznymi oznakami upływu czasu. Im przedmiot bardziej sfatygowany tym lepiej. Najbardziej pożądane są oryginalnie stare przedmioty, ale w przypadku ich braku, postarza się te robione współcześnie za pomocą przecierki, cieniowania, spękaniom, obdarciom itp.
Zobacz także: Postarzanie przedmiotów z decoupage'u - podstawowe techniki
Styl shabby to także charakterystyczna kolorystyka i ornamentyka. Większość mebli i wyposażenia utrzymana jest w jasnych kolorach – głównie kremowej bieli, rozbielonym różu, pastelowej żółci, platyny a także złamanych szarościach i wypłowiałych brązach. Falbanki, koronkowe i haftowane dodatki z wszechobecnym motywem róży sprawiają, że wnętrza nabierają staroświeckiej elegancji, romantyzmu i przytulności, kojarzących się z sielskim klimatem wiejskich domów (tzw. cottage style).
Zobacz także: Decoupage w stylu prowansalskim
Styl shabby narodził się w Wielkiej Brytanii, lecz nazwa shabby chic po raz pierwszy pojawiła się w magazynie "The World of Interiors” w latach 80. Termin shabby oznacza ‘nędzny’, ‘wytarty’, ‘sfatygowany’. Oprócz swojego pierwotnego zastosowania, termin shabby chic odnosi się także do specjalnej techniki postarzania przedmiotów, wykorzystywanej również w sztuce decoupage’u.
Jak uzyskać efekt shabby chic?
W decoupage’u, do postarzania przedmiotów metodą shabby chic wykorzystuje się świece i papier ścierny.
Powierzchnię przedmiotu pokrywamy farbą akrylową w ciemnym kolorze. Po wyschnięciu, przecieramy wybrane miejsca świecą stearynową i pokrywamy powierzchnię farbą w jasnym, kontrastującym z pierwszą warstwą kolorze. Gdy warstwa wyschnie, przecieramy powierzchnię gruboziarnistym papierem ściernym. W miejscach, gdzie położyliśmy wosk, uwidocznią się zarysowania w odcieniu spodniej warstwy. Na koniec zabezpieczamy całość kilkoma warstwami matowego lakieru ochronnego.
Wskazówka: Aby postarzenie wyglądało naturalnie, przetarcia najlepiej wykonywać w miejscach tuż przy brzegach i na kantach mebla lub pudełka. Zazwyczaj w tych miejscach meble i inne przedmioty wycierają się najintensywniej.
Zobacz także: Jak uzyskać efekt spękań na przedmiotach z decoupage'u?