W sklepach internetowych z biżuterią aż roi się od kolczyków, bransolet, pudełek i torebek z wizerunkami ikon popkultury. Reprodukcje zdjęć z Marilyn Monroe czy Audrey Hepburn jako Holly Golightly ze „Śniadania u Tiffany’ego” zdobią niemal wszystko – od kolczyków po kubki – i jakkolwiek motyw wydaje się oklepany, dodatki z takim zdjęciem zawsze sprawiają wrażenie oryginalnych gadżetów.
Dzięki sztuce decoupage’u możemy tworzyć ciekawe przedmioty z tego, co znajdziemy w domu. Wystarczy kilka zdjęć z rodzinnego albumu, pocztówek z wakacji lub obrazków wyciętych z gazety, by starą szkatułkę lub stolik zamienić w unikalne dzieło sztuki.
Jak naklejać fotografię techniką decoupage’u?
Do decoupage’u najlepiej nadaje się papier matowy i szorstki, bo łatwiej go przykleić ze względu na jego porowatość. Fotografie i elementy wycięte z papieru nabłyszczanego nie posiadają porów i są sztywne, co znacznie utrudnia przyjmowanie kleju. Poza tym często po przyklejeniu tworzą się na nich zmarszczki i pęcherzyki powietrza.
Żeby ułatwić sobie klejenie fotografii, należy je przed przyklejeniem zmiękczyć, zanurzając na 10 sekund w wodzie.
Zdjęcie zacznie się zwijać, a potem powoli się rozwinie – to znak, że wypłukała się warstwa usztywniająca papier. Po wyjęciu z wody fotografię należy osuszyć, przykładając do niej papierowy ręcznik.
Zdjęcie smarujemy od spodniej strony klejem winylowym zmieszanym z wodą w proporcji 4:1 lub nakładamy klej Modge Podge (uniwersalny preparat do decoupage, używany jako podkład, klej lub lakier). Delikatnie układamy fotografię na odpowiednio przygotowanej powierzchnię (jak przygotować powierzchnię pod decoupage znajdziesz tutaj) i przyklepujemy ją pędzlem od środka w kierunku brzegów. Żeby nie powstały pęcherze, dokładnie przyciskamy całość pędzlem-gąbką. Nakładamy jedną warstwę kleju na całą powierzchnię, nie omijając obrazka i po chwili jeszcze raz przyklepujemy zdjęcie pędzlem-gąbką (ale nie przeciągaj nim).
Zobacz także: Jak zdobić przedmioty techniką decoupage'u?
Po około dwóch godzinach klej powinien przeschnąć. Łatwo będzie można zauważyć granicę między krawędziami fotografii a tłem. Tę niedoskonałość tuszuje się przez zatapianie, czyli nakładanie na powierzchnię kilku warstw lakieru aż do zniknięcia progu. Powierzchnię należy kolejno: pokryć warstwą lakieru i poczekać aż wyschnie, przetrzeć drobnoziarnistym papierem ściernym, nałożyć kolejną warstwę lakieru i znów wypolerować papierem ściernym i tak dalej, aż do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Liczba warstw, jaką należy położyć, zależy od grubości zdjęcia, zazwyczaj jest to od 5 do 15 warstw.
Lepiej jest nakładać kilkanaście cienkich warstw lakieru niż kilka grubych.
Na koniec pozostaje okryć całość lakierem wykończeniowym – matowym, błyszczącym lub satynowym. Schemat nakładania warstw jest taki sam jak w przypadku zatapiania, ale warto użyć jeszcze drobniejszego papieru ściernego, najlepiej o ziarnistości od 1200 wzwyż. Dodatkowo można wykończyć pracę warstwą wosku, nakładając go zawsze w jednym kierunku za pomocą wełny stalowej nr 000.
Tak ozdobiony przedmiot należy odstawić do całkowitego wyschnięcia na około tydzień. Potem możemy pochwalić się wszystkim oryginalną ozdobą ze zdjęciem.
Zobacz także: Lakierowanie przedmiotów z decoupage'u - krok po kroku