Robienie na drutach - dodawanie oczek

Pokażemy wam dziś jak dodawać oczka podczas robienia na drutach. To ważna technika, ponieważ w niemal każdej robótce, w którymś momencie będziecie musieli parę oczek dodać.
/ 21.08.2015 11:34

Fot. We are knitters

Dodawanie oczek

Najczęściej oczka dodaje się na brzegach robótki. Robi się to symetrycznie, czyli dodajemy oczko zarówno na jednym jak i na drugim brzegu. Piszę najczęściej, ponieważ może się zdarzyć że nasz wzór będzie wymagał dodania oczka tylko z jednej strony. I znów, najczęściej będziemy dodawać po jednym oczku z każdej strony. Poniżej video przedstawiające 3 techniki takiego dodawania. Różnią się one od siebie wielkością powstałej „dziurki” w miejscu, gdzie dodaliśmy nowe oczko. I tak, od najmniejszej:

1. Dodawanie oczka z oczkiem prawym przekręconym:

Ta technika daje nam prawie niewidoczną dziurkę, więc świetnie się sprawdzi przy grubych wełnach, przy dodawaniu oczek na rozszerzanie swetra – brzeg będzie prawie jednolity.

Polecamy: Jak dodawać lub ujmować oczka?

2. Dodawanie oczka ze zwykłym oczkiem prawym:

Tutaj jak widać powstaje już niewielka luka. Ale są projekty, w których ona nie będzie przeszkadzać , a wręcz wpasuje się we wzór robótki – np. wszystkie projekty robione ściegiem ażurowym.

3. Dodawanie oczka przez przerabianie dwóch oczek w jednym:

Tutaj luki są wyraźne, ale mogą one posłużyć wspaniale np. jako miejsca przymocowania frędzli.

W przypadku dodawania oczek w środku robótki – na przykład gdy po ukończeniu ściągacza chcemy mocno poszerzyć rękaw, przód lub tył naszej robótki – najczęściej używamy techniki pierwszej, czyli z oczkiem przekręconym, ponieważ dodane oczko jest prawie niewidoczne. I znów, wyjątkiem mogą być robótki ażurowe, gdzie i tak zależy nam na efekcie dziur.

Fot. We are knitters

Polecamy: Jak zrobić oczka prawe i oczka lewe?

Trochę inaczej wygląda sytuacja jeśli chcemy dodać więcej niż jedno oczko na brzegu robótki. Robimy to zawsze na początku robótki, przerabiając z oczka brzegowego oczko prawe przekręcone, a następnie z tego nowego oczka znów prawe przekręcone itd. – aż dodamy ilość oczek nam potrzebną. Potem powtarzamy to po drugiej stronie robótki. Dobrze widać to na załączonym niżej video:

Innym sposobem, może trochę łatwiejszym, jest robienie pętelek z włóczki, które to pętelki następnie przerobimy na prawo. Zobacz video:

Redakcja poleca

REKLAMA