fot. Fotolia
W tym artykule przeczytacie o podstawie robienia na drutach czyli o oczkach prawych. W następnym, już niebawem, napiszemy o oczkach lewych. Ja zawsze powtarzam, że te dwa oczka to wszystko co trzeba umieć, żeby robić na drutach. Każdy ścieg jest tylko kombinacją tych dwóch technik, z niewielkimi modyfikacjami.
Do nauki więc! To jest naprawdę proste!
Oczko prawe (zwykłe)
Podstawowe zasady:
- oczko prawe to takie, w którym drut wbija się od przodu, a nitkę, którą będziemy przerabiać prowadzimy z tyłu robótki
- powstaje nam łańcuszek taki jak widoczny tutaj:
rys. Polki.pl
Najlepiej jak zobaczycie to na filmikach instruktażowych.
Oczko prawe robione techniką kontynentalną – czyli taką, która króluje u nas w Polsce, gdzie nitkę trzyma się w lewej ręce (dla praworęcznych) i nawija się na palec wskazujący:
Równie popularną techniką jest tzw. technika brytyjska, w której nitkę trzyma się w prawej ręce i owija się nią drut. Oto filmik pokazujący oczko prawe robione tą techniką:
Każdy w was musi sobie dobrać technikę, z którą mu wygodnie. Technika brytyjska lepiej sprawdza się przy bardzo grubych wełnach, kiedy to nawijanie jej na palec może być niewygodne.
Polecamy: Jakie są podstawowe sploty na drutach i jak je wykonać?
UWAGA: mało kto zwraca na to uwagę, a jest to bardzo ważne – inaczej wbija się drut, jeśli w poprzednim rzędzie mieliśmy oczko prawe, a inaczej jak lewe. Szczególnie ważne jest pilnowanie tego przy robótce na drucie z żyłką lub drutach skarpetkowych (kiedy robimy dookoła oczka prawe). Wtedy wbijamy oczko jakby od lewej strony, tak, aby to oczko otworzyć i nie skręciło nam się. No chyba że chcemy otrzymać
Oczko prawe przekręcone
To odmiana oczka prawego. Daje efekt skrzyżowania nitek z przodu oczka. Na filmiku będzie to doskonale widoczne. Nadal obowiązuje zasada, że wbijamy drut od przodu, a nitkę prowadzimy z tyłu, ale nie ‘otwieramy’ oczka - chcemy, by nitki nam się skrzyżowały, "przekręciły":
Oczka przekręcone sprawdzają się świetnie w ściągaczach, jeśli chcemy aby był wyjątkowo ciasny i nierozciągliwy. Są też świetną ozdobą ściegu.
Polecamy: Jak dobrać druty?