fot. Fotolia
Do zrobienia każdej robótki potrzebujecie dwóch rzeczy – włóczki (o nich już pisałam) i drutów.
Przeczytaj także: Rodzaje włóczek - poradnik
Jak dobrać rozmiar drutów?
Jak dobrać druty? Zacznijmy od ich rozmiaru. Przede wszystkim zawsze patrzcie na to co sugeruje producent. Na każdym szanującym się motku włóczki powinna być banderola informacyjna, a na niej m.in.: skład włóczki, wydajność w gramach i metrach, przepis prania, próbka ściegu i polecany do robienia nią rozmiar drutów lub szydełka. Radzę w tym względzie słuchać producenta. Najczęściej ma on rację i wie na czym najlepiej wychodzi jego włóczka. Oczywiście zawsze mamy margines własnej kreatywności i jeśli chcemy zrobić bardziej gęstą robótkę to użyjmy drutów o rozmiar mniejszego, jeśli bardziej luźnym ściegiem, to weźmy o rozmiar większe. O więcej niż rozmiar już nie polecam.
No dobrze, tylko które druty są najlepsze? I tutaj zaczynają się schody bo jest ich ogromny wybór na rynku. Postaram się wam posegregować tą wiedzę i coś doradzić.
Rodzaje drutów
Mamy 3 główne rodzaje drutów, w zależności od ich przeznaczenia:
- druty proste – 2 sztuki drutów, najczęściej o długości 30 lub 40 cm, z jednym końcem ostrym a drugim zakończonym tak, aby oczka nie spadały. To najpopularniejszy rodzaj, zalecany do robienia swetrów, szalików, poncho, bluzek itp. Występują one w rozmiarach od 1mm – 25 mm.
fot. materiały prasowe
Najpopularniejsze rozmiary to: 4, 5, 6, 7 i 8 mm. Mniejszych używa się coraz rzadziej, ponieważ bardzo wolno przybywa robótki, większe jak np. 12mm, 15mm czy 25mm stają się coraz popularniejsze, ponieważ panuje moda na grube sploty i dzianiny.
- druty na żyłce – dwa druty połączone żyłką o różnej długości, od 10 cm do 100 cm. Takich drutów używa się najczęściej do robienia czapek (tutaj użyjemy żyłki o ok. 30, 40 cm), kominów (w zależności od obwodu komina 40 lub więcej cm) lub robótek o bardzo dużej liczbie oczek, typu pledy, narzuty.
fot. materiały prasowe
Niektórzy używają tych drutów zamiennie z drutami prostymi, szczególnie gdy chcą wziąć robótkę ze sobą w podróż lub na wykład, ponieważ łatwiej je schować do bagażu lub torebki. Osobiście również bardzo je lubię, szczególnie, że występują w postaci poręcznych zestawów z wymiennymi długościami żyłek.
- druty tzw. skarpetkowe, czyli 5 sztuk drutów tej samej grubości, z oboma końcami ostrymi.
fot. materiały prasowe
Jak sama nazwa wskazuje używa się ich głównie do robienia skarpetek czy rękawiczek, czyli małych form robionych bez szwów, wkoło.
Polecamy także film: Wzór melanżowy na drutach
Z jakiego materiału powinny być zrobione druty?
Na rynku mamy 3 główne materiały:
- drewno (w tym bambus),
- plastik,
- aluminium.
My w Czas zamotać, w duchu Slow Wear, preferujemy oczywiście druty drewniane, najbardziej naturalne, wykonane z dobrego twardego drewna, np. bukowego. Takie druty czy szydełka wspaniale współpracują z naturalnymi wełnami czy bawełnami dając świetny efekt końcowy. Zwróćmy jednak uwagę na jakość ich wykonania, ponieważ na rynku są tanie akcesoria drewniane, które mogą zaciągać włóczkę i utrudniać jej przesuwanie po drucie. Dobrej jakości druty czy szydełko, o które będziemy dbali, posłuży nam całe życie, dlatego warto zainwestować w lepszą jakość.
Zaletą zaś plastikowych akcesoriów jest cena – one są zwykle tańsze niż drewniane oraz występują w wielu ciekawych kolorach, podobnie jak aluminiowe. Pamiętajcie więc, że w duchu powiedzenia "złej baletnicy …." tańszymi drutami również możecie wykonać piękne wzory. Niech więc cena akcesoriów was nie powstrzymuje od rozpoczęcia przygody z robótkami!
Polecamy: Jak dbać o wyroby z dzianiny?