Muchomor jadowity Amanita virosa

Muchomor jadowity (Amanita virosa), fot. wikipedia/GNU
Śmiertelnie trujący! Występuje rzadko, w sezonie letnim i jesiennym, na piaszczystych, ubogich glebach. Najczęściej w lasach iglastych.
/ 09.09.2009 16:38
Muchomor jadowity (Amanita virosa), fot. wikipedia/GNU

Kapelusz grzyba najczęściej biały lub lekko kremowy, z czasem nieco żółknie. Średnica kapelusza waha się od 4 do 10 cm. Z wiekiem zmienia kształt z owalnego na stożkowy, z garbkiem.długo brzeg podwinięty. Powierzchnia kapelusza jest gładka, przy deszczowej pogodzie staje się lepka, w suchych warunkach pozostaje matowa. Trzon koloru białego, górą zwężający się, wysoki na 7-15 cm, podstawa trzonu w kształcie bulwy. Trzon pokryty białymi, strzępiastymi resztkami osłony, pierścień bbiały, błoniasty - tuż pod blaszkami, szybko niszczeje.  Blaszki białe, wolne, ostrza z kłaczkami.

Miąższ muchomora jadowitego jest biały, zapach nieco nieprzyjemny, smak niewyróżniający się.

Zawiera te same substancje trujące, co muchomor sromotnikowy. Ofiary zatruć najczęściej mylą go z pieczarkami – mają podobne do muchomora jadowitego blaszki, które jednak (u pieczarek) z czasem ciemnieją, a u muchomorów pozostają białe lub kremowe. Zarodniki muchomora są białe a pieczarki brązowe. Pieczarki nie posiadają rozwiniętej pochwy u podstawy trzonu.

Pod żadnym pozorem nie próbować!

Redakcja poleca

REKLAMA