Jak zrobić ikonę techniką decoupage’u?

Sztuka decoupage’u pozwala tworzyć doskonałe imitacje różnych stylów i dzieł. Entuzjaści malarstwa ikonowego mogą stworzyć własną ikonę na wzór tych z prawosławnych cerkwi, wykorzystując do tego różne techniki decoupage’u. fot. Fotolia
Sztuka decoupage’u pozwala tworzyć doskonałe imitacje różnych stylów i dzieł. Entuzjaści malarstwa ikonowego mogą stworzyć własną ikonę na wzór tych z prawosławnych cerkwi, wykorzystując do tego różne techniki decoupage’u, m.in. złocenia, przecierki, cieniowania i spękania. Tworzenie ikony wymaga doskonałego opanowania różnych technik dekoracyjnych, lecz nasz kurs pozwoli stworzyć piękną ikonę nawet średniozaawansowanym dekupażystom.
/ 15.08.2011 09:30
Sztuka decoupage’u pozwala tworzyć doskonałe imitacje różnych stylów i dzieł. Entuzjaści malarstwa ikonowego mogą stworzyć własną ikonę na wzór tych z prawosławnych cerkwi, wykorzystując do tego różne techniki decoupage’u. fot. Fotolia

Do stworzenia ikony potrzebna będzie nam specjalna deseczka pod ikonę. W lepszych sklepach z artykułami do decoupage’u można dostać gotowe podłoża specjalnie wyprofilowane – z zaokrąglonym górnym bokiem lub w kształcie tryptyków. Jeśli nie takich nie znajdziemy, możemy zrobić ikonę na dowolnej drewnianej powierzchni. Najlepiej, by był to fragment starej deski o chropowatej fakturze, bruzdach i spękaniach.

Pozostałe materiały: papier do decoupage’u z motywem ikony (może być także dobry jakościowo wydruk z komputera), impregnat do drewna na bazie alkoholu w kolorze ciemnego brązu, folia z tombaku, klej wodny do złoceń, klej do decoupage’u, patyna postarzająca w odcieniu antycznego złota i brązu, szelak, rozpuszczalnik do farb, żywica szkląca, wełna stalowa, papier ścierny o ziarnistości 40 i 800, wełna stalowa o drobnej ziarnistości, bawełniana szmatka, płaskie pędzle, pędzel-gąbka.

Zobacz także: Jakie materiały i narzędzia są potrzebne do decoupage'u?

Tworzenie ikony zaczynamy od przygotowania drewnianego podłoża. Jeśli deska nie została zakupiona w sklepie, szlifujemy jej powierzchnię grubym papierem ściernym, by ją oczyścić i nieco wygładzić (gładka powierzchnia powinna być pod obrazkiem). Zaokrąglamy lekko rogi i brzegi. Na koniec dokładnie usuwamy z niej pył za pomocą zwilżonej szmatki.

Po oczyszczeniu powierzchni, okrywamy ją impregnatem. Po wyschnięciu pierwszej wartwy, nakładamy drugą, aż uzyskamy intensywny kolor i dobre pokrycie. Pozostawiamy do wyschnięcia i na koniec przecieramy deskę grubym papierem ściernym tak, aby ukazała się nam gdzieniegdzie faktura drewna.

Następnie szerokim pędzlem nanosimy klej do złoceń. Czekamy ok. 45 minut  aż powierzchnia przeschnie (nie może być całkowicie sucha, ponieważ folia się nie przyklei). Wyjmujemy z opakowania listek złoconej folii i naklejamy go w całości matową stroną do powierzchni. Ważne, żeby przed nałożeniem dokładnie określić usytuowanie folii i jej wymiary, bo później nie będzie można jej przesunąć.

Wskazówka: Żeby folia nie przyklejała się do palców, posyp dłonie talkiem.

Przyklep folię pędzlem-gąbką i wyrównaj ją kawałkiem stalowej wełny. Pozostaw ozdobioną deskę do wyschnięcia, po czym wygładź folię miękkim pędzlem, wykonując koliste ruchy. Usuwamy nadmiar folii z brzegów tak, aby uzyskać efekt schodzącej farby. Oczyść powierzchnię z okruchów folii.

Więcej o złoceniu folią w artykule Sztuka złocenia przedmiotów z decoupage'u

Żeby nadać ikonie stary wygląd, musimy nieco przygasić jaskrawy kolor folii. W tym celu przecieramy ją najpierw wełną stalową o drobnej ziarnistości a następnie szmatką nasączoną rozpuszczalnikiem do farb. Uzyskamy w ten sposób jasne przetarcia, które nieco urozmaicą i postarzą pozłoconą powierzchnię. Dodatkowo można przyciemnić złocenie za pomocą rozcieńczonej wodą farby akrylowej w kolorze umbry. Można zastosować obie techniki naraz, ale należy uważać, żeby złocenie całkowicie nie straciło blasku.

Złocenie zabezpieczamy warstwą szelaku, który nada powierzchni ciepły, miodowy odcień. Nie pokrywamy dwukrotnie tego samego miejsca, ponieważ pierwsza warstwa może zacząć się łuszczyć. Gdy powierzchnia będzie całkowicie sucha, możemy przystąpić do nakładania motywu ikony.

Nakładamy warstwę kleju do decoupage’u i przyklejamy obrazek. Przyciskamy go promieniście od środka ku brzegom za pomocą suchego pędzla. Wyciskamy spod niego powietrze, by nie powstały pęcherze i zmarszczenia. Na koniec przyklepujemy całość pędzlem-gąbką i zabezpieczamy dodatkową warstwą kleju.

Teraz wystarczy naklejony obrazek zatopić w matowym lakierze. Zatapianie obrazka wykonuje się po dokładnym wyschnięciu kleju. Powierzchnię należy kolejno: pokryć warstwą lakieru, przetrzeć gruboziarnistym papierem ściernym (gdy dokładnie wyschnie), nałożyć kolejną warstwę lakieru i znów wypolerować papierem ściernym i tak dalej, aż do uzyskania idealnie gładkiej powierzchni. Warstwa lakieru powinna być na tyle gruba, by zniknął próg między obrazkiem a tłem.

Zobacz także: Lakierowanie przedmiotów z decoupage'u - krok po kroku

Po wyschnięciu lakieru, wcieramy w wybrane miejsca na tle patynę w kolorze antycznego złota i brązu. Ikonę zabezpieczamy dwiema warstwami żywicy szklącej i odstawiamy do wyschnięcia na około 4-7 dni (w zależności od warunków panujących w pomieszczeniu).

Ikona w kolorze zbrudzonego złota będzie pięknie prezentowała się przy świetle choinki podczas wigilijnego wieczoru.

Redakcja poleca

REKLAMA