Przy tego rodzaju łódce brzegi wycięcia wykończ przez płytkie złożenie robótki do wewnątrz. Tył i przód łączy się na bardzo małej przestrzeni ramiączkami, mniej więcej na szerokości 2 cm. \fot. Tally Weijl

Jak wykonać dekolt okrągły i łódkowy?

W zależności od modelu oraz jakości dzianiny i jej przeznaczania wyróżnia się następujące wykroje dekoltu: okrągłe, łódkowe, w szpic i kwadratowe.
/ 12.06.2011 09:52
Przy tego rodzaju łódce brzegi wycięcia wykończ przez płytkie złożenie robótki do wewnątrz. Tył i przód łączy się na bardzo małej przestrzeni ramiączkami, mniej więcej na szerokości 2 cm. \fot. Tally Weijl

Dekolt okrągły

Gdy chcesz wykonać dekolt okrągły wówczas długość od ściągacza do miejsca początku dekoltu podziel na połowę. Jedną połowę pozostaw na drucie, natomiast drugą przełóż na zapasowy drut lub zabezpiecz oczka za pomocą agrafki. Jest to tzw. oczekiwanie. Istnieje też możliwość wykonywania dekoltu jednocześnie z dwóch kłębków wełny. Od środkowego oczka w rzędzie pierwszym zamknij od 6-10 oczek. Ilość zamykanych oczek zależy zarówno od grubości wełny jak i od wielkości dekoltu jaki chcesz uzyskać. Następnie w kolejnych rzędach zamykaj trzy oczka, znowu trzy oczka, 3x 2 oczka i kilka razy po jednym oczku. Pamiętaj, żeby iść cały czas od środka robótki. Jeżeli uzyskasz już odpowiednią linię wykroju dekoltu wówczas poprowadź robótkę w górę, aż do momentu uzyskania odpowiedniej dla ciebie wysokości. Wysokość dekoltu to ok. 5-8 cm, oczywiście zależy to od jakości wełny, którą stosujesz oraz od konkretnego modelu i Twojego gustu.

Polecamy: Jak zacząć robótki na drutach?

Najprostszym wykończeniem półokrągłego dekoltu jest obrobienie go szydełkiem - rzędem półsłupków i słupków. Możesz też wykończyć dekolt podwijając jego brzegi do wewnątrz. Przeszyj je wówczas po lewej stronie krytym ściegiem. (szczególnie jest to polecane przy dekoltach małych, które dość wysoko zachodzą na szyje). Dalej na to podwinięcie wrabia się małą, poszerzaną po bokach plisę dżersejową.

Dekolt łódkowy

Wykrój ten wykonuje się tak jak dekolt półokrągły. Najmniejszą łódkę możesz wykonać przez zamkniecie wszystkich oczek przodu i z tyłu na wysokości ramion.
Innym rodzajem dekoltu łódkowego jest łódka szeroka, w kształcie łagodnego łuku.

Przy tego rodzaju łódce brzegi wycięcia wykończ przez płytkie złożenie robótki do wewnątrz. Tył i przód łączy się na bardzo małej przestrzeni ramiączkami, mniej więcej na szerokości 2 cm. 

Czyta także: Jak dodawać i ujmować oczka?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/31.01.2013 23:07
Ok ale nie jest napisane co z połowa oczekujące na agrafce bo jak zrobię jedna stronę to wloczka będzie na górze więc jak wrócić do tej oczekujacej połówki mam sobie dowiazac wloczka do środkowego oczka aby zrobić druga cześć bo nie bardzo rouzmiem proszę o wyjasnienie