POLECAMY

Decoupage na szkle

Ozdabianie szkła techniką decoupage’u jest znane od połowy XIX w. i do dziś jest jedną z najpopularniejszych gałęzi sztuki decoupage’u. Szkło, jak żaden inny materiał, doskonale adaptuje papier, maskuje nierówności między nałożonymi warstwami i podkreśla walory stosowanych materiałów. Na szkle z łatwością łączy się różne techniki zdobienia – od naklejania serwetek, postarzania, po techniki malarskie i złocenie.
Decoupage na szkle fot. Fotolia

Wybór szkła

Do zdobienia techniką decoupage’u należy wybrać szkło przezroczyste o takim kształcie, żeby dekorowanie było wygodne. Przedmioty nie powinny być kolorowe ani matowe, ponieważ w przypadku szkła, obrazki przykleja się od strony druku a nie od spodu. Klej nakłada się więc na wierzch obrazka i przykleja od strony wewnętrznej naczynia lub od spodu, jeśli dekorujemy przezroczysty talerz. Odpada zatem dekorowanie butelek i wazonów z wąską szyjką i innych naczyń, do których wnętrza trudno się dostać.

Zobacz także: Jak zdobić przedmioty techniką decoupage'u?

Niepolecane do dekorowania są także kryształy i szkło dekorowane, ponieważ deformują wygląd obrazka. Z drugiej strony zniekształcające właściwości kryształów mogą czasami dawać oryginalne efekty wizualne – powiększać rysunek, obracać jego obraz lub efektownie rozmazywać.

Materiały do dekoracji szkła

Do dekorowania szkła stosuje się w większości te same materiały co do tradycyjnego decoupage’u. Szczególnie łatwo dekoruje się szkło serwetkami, papierem do decoupage’u i kalkomaniami. Przykleja się je klejem poliwinylowym (PVA) rozcieńczonym odrobiną wody. W fazie projektowania powierzchni, przydatny jest klej do tapet, który lekko przytrzymuje obrazki, nie wiążąc ich szybko z powierzchnią. Można więc przesuwać je w dowolne miejsca.

Naklejone wycinanki zabezpiecza się lakierami wykończeniowymi na bazie wody, alkoholu lub oleju. Do uzyskiwania efektu spękań stosuje się te same krakierlaki, co w tradycyjnym decoupage’u, ale nakłada się je w innej kolejności. Do przyciemniania spękań stosuje się bitumiczne farby olejne lub emulsje woskowe w złotym, srebrnym lub brązowym odcieniu.

Zobacz także: Jakie materiały są potrzebne do decoupage'u?

Odrębnymi produktami do dekorowania szkła są farby do szkła, farby zdejmowalne oraz primer, zapobiegający spływaniu farby z jego powierzchni. Do malowania szkła można stosować także farby akrylowe, farby do drewna na bazie alkoholu oraz farby otrzymywane z barwników w proszku.

Zdobienie szkła techniką decoupage’u

Przedmioty ze szkła należy przed dekorowaniem oczyścić wodą z amoniakiem i dokładnie wypolerować. Ponieważ szkło jest materiałem nieporowatym, klej będzie spływał z jego powierzchni. Aby temu zapobiec, należy najpierw nałożyć cienką warstwę podkładu primer.

W przypadku szkła wycinanki przykleja się od strony druku. Klej nakładamy więc na wierzch obrazka a nie na lewą stronę.

Obrazek przed naklejeniem na szkło należy zanurzyć w wodzie i osuszyć, wkładając między dwa listki papierowego ręcznika. Zapobiegnie to marszczeniu się obrazka na szkle. Przyklejony obrazek należy docisnąć gąbką i przejechać wałeczkiem.

Zobacz także: Postarzanie przedmiotów z decoupage'u - podstawowe techniki

Po przyklejeniu obrazka wyciętego z serwetki lub papieru soft, należy pomalować go od spodu białą farbą akrylową. Unikniemy wtedy przebijania tła przez obrazek.

                                                                                                                                                                                                               

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/rok temu
Chleba nie szkoda? Można to zrobić np. taśmą klejącą.