Najsłynniejsze pociągi z filmowych hitów

Serce, serduszko - film Jana Jakuba Kolskiego fot. Materiały prasowe
Reżyserzy filmowi mają pociąg do znanych twarzy, widowiskowej scenografii, wartkiej akcji czy złożonego scenariusza. Są też tacy, którzy mają pociąg... do pociągów.
Milena Oszczepalińska / 23.10.2014 15:00
Serce, serduszko - film Jana Jakuba Kolskiego fot. Materiały prasowe

Te pojazdy odgrywają czasami iście oscarowe role. Oto 10 filmowych hitów, które bez pociągu nie wjechałyby do historii kina.

Wjazd pociągu na stację w La Ciotat (1895)

To pierwsza produkcja filmowa w historii, w której pociąg odegrał tak ważną rolę. Film trwał niecałą minutę i był niemy, ale jego pierwsze publiczne pokazy okazały się wyjątkowo spektakularne. Widowiskowość francuskiego dzieła była tak duża, że widzowie uciekali z sali kinowej, mając przed oczami obraz nadjeżdżającej lokomotywy. Za tym filmem, który bez wątpienia wbił się w pamięć wielu osób, stoją słynni bracia Lumière.

15:10 do Yumy (1957)

Obraz Delmera Davesa to jeden z najlepszych westernów w historii światowego kina. W rolach głównych pojawiły się gwiazdy lat 50-tych – Glenn Ford jako bandyta Ben Wade i Van Helfin jako farmer Dan Evans. Na drugim planie zaś pociąg, który ma odjechać do Yumy dokładnie o 15:10 i zabrać do sądu rejonowego Wade'a – bandytę trudniącego się zabijaniem i napadaniem na dyliżansy. Oskarżonego trzeba jednak przetransportować na stację, co nie jest takie proste.

Pociąg (1959)

Na francuski klasyk Louisa i Augusta Lumière oraz amerykański Delmera Davesa możemy odpowiedzieć polskim. Czarno-biała produkcja Jerzego Kawalerowicza o wymownym tytule „Pociąg” jasno podpowiada nam, że akcja filmu dzieje się na torach, a konkretnie w sypialnym wagonie PKP na trasie Warszawa-Szczecin. Jerzy, który zapomniał swojej miejscówki, trafia do przedziału pięknej Marty. Oboje łączy pociąg do powtarzających się zawodów miłosnych. Co ciekawe, film powstał na podstawie autentycznych przeżyć reżysera, a sam Martin Scorsese uznał go za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii.

Morderstwo w Orient Expressie (1974)

Film znany z oscarowej roli drugoplanowej Ingrid Bergman i nietuzinkowego belgijskiego detektywa Herculesa Poirot, pasażera słynnego Orient Expressu z Calais do Stambułu. Próbuje on rozwikłać zagadkę śmierci jednego z podróżnych, znanego milionera. Na oku ma 12 podejrzanych, w perspektywie lawinę w Alpach, która wstrzymuje podróż pociągu. Autentyczność filmowych scen podkreśla fakt, iż były one kręcone w wagonach prawdziwego Orient Expressu.

Powrót do przeszłości III (1990)

W trzeciej odsłonie serii słynny Dr Brown ląduje na Dzikim Zachodzie w roku 1885, gdzie wkrótce zostaje zastrzelony. Jego przyjaciel Marty natychmiast rusza mu na pomoc, ale jego wehikuł ma przebity bak. Z pomocą przychodzi pociąg, który rozpędza auto po torach, a ono przenosi się w czasie.

Przed wschodem słońca (1995)

Nie chcemy sugerować, że będący jednocześnie reżyserem i scenarzystą filmu Richard Linklater inspirował się polskim „Pociągiem” z 1959 roku, ale przypuszczamy, że Amerykanin produkcję Kawalerowicza widział. Tym razem pociąg prowadzi do Wiednia, a w nim Ethan Hawke spotyka Julie Delpy, którzy wkrótce łączą się w uroczą parę. Doskonałe role, świetny scenariusz i pociąg na miarę PKP Intercity, bezpiecznie dowożący bohaterów do pięknej stolicy Austrii, jest początkiem niezapomnianej historii.

Ekspres polarny (2004)

Kiedy dziecko nie wierzy w Świętego Mikołaja, trzeba je zabrać na przejażdżkę pociągiem. Tak przynajmniej wynika z filmu „Ekspres polarny”. Dowodzona przez samego Toma Hanksa maszyna budzi 8-letniego chłopca i zaprasza go na sam Biegun Północy, gdzie niedowiarek poznaje Świętego we własnej osobie.

Pociąg do Darjeeling (2007)

Owen Wilson i Adrien Brody, a jako wisienka na torcie Jason Schwartzman. Trzej skłóceni bracia, trzy znakomite kreacje i jeden pociąg jadący dookoła Indii. Podróż, która ma wyprostować ich życie, naprawić poszarpane więzi, przywrócić wiarę w rodzinę. Z dala od starego życia i przepaści, które do tej pory dzieliły całą trójkę. Wspólna podróż pozwala im odbudować zepsute relacje na trasie brat-brat-brat.

Kod nieśmiertelności (2011)

W tym filmie pociąg eksploduje, ale chwilę potem jest znów jak nowy i jedzie z dużą prędkością. Kapitan Colter Stevens przebudza się wielokrotnie obok nieznajomej dziewczyny na 8 minut przed wybuchem bomby. Kod nieśmiertelności pozwala mu powracać wciąż w to samo miejsce. Zyskując coraz większą wiedzę, kapitan próbuje powstrzymać wybuch. Ten obraz to prawdziwa jazda bez trzymanki.

Jeździec znikąd (2013)

Johnny Depp jest w stanie zawładnąć sercami kobiet w każdej roli. Tym razem zrobił to jako Indianin. Tonto, bo tak mu na imię, ratuje życie stróżowi prawa Johnowi Reidowi, w którego rolę wcielił się nie mniej urzekający Armie Hammer. Reid jako zamaskowany mściciel próbuje z pomocą tajemniczego Indianina pomścić swoich towarzyszy broni. Miejscem realizacji planu jest nowo powstająca linia torów kolejowych. Pociąg na ekranie wyprawia cuda, które z pewnością nie śniły się nawet braciom Lumière...

Zobacz też: