„Czterech pancernych i psa” oglądały całe pokolenia. Zdradzamy nieznane ciekawostki o kultowym serialu

„Czterej pancerni i pies” to kultowy serial, do którego do dzisiaj chętnie wraca wielu Polaków. Znałaś wcześniej te szczegóły produkcji serialu?
Urszula Wilczkowska / 26.11.2020 17:58

W drugiej połowie lat 60. XX wieku każda dziewczyna chciała być jak Pola Raksa, a każdy młody chłopak - jak Janusz Gajos w roli Janka Kosa. Każdy marzył też o tym, by w swojej rodzinie mieć czworonożnego przyjaciela jak Szarik. Mało kto jednak zna szczegóły produkcji kultowego serialu. 

„Czterej pancerni i pies” debiutowali na ekranach 25 września 1966 roku, a na antenie pozostali aż do 1970 roku. W role tytułowej załogi czołgu T-34, pieszczotliwie nazywanego Rudym, wcielili się Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Włodzimierz Press oraz Roman Wilhelmi, Witold Pyrkosz oraz Wiesław Gołas

Rzeczy, których nie wiedziałaś o „Czterech pancernych”

To jednak nie są jedyne główne postacie serialu. Na ekranach widzowie mieli okazję oglądać także Polę Raksę wcielającą się w rolę sierżant Marusi, późniejszej żony Janka Kosa oraz Małgorzatę Niemirską grającą plutonową Lidię Wiśniewską, kokietującą żołnierzy warszawiankę, która wyszła za Grigorija. Obie aktorki do dzisiaj uchodzą za prawdziwe ikony piękna i z pewnością ich zamążpójście złamało niejedno chłopięce serce...

Nie można zapominać też o innych bardzo ważnych bohaterach serialu - Rudym i Szariku. Okazuje się, sympatycznego i bohaterskiego owczarka niemieckiego grało aż 3 czworonożnych aktorów: milicyjny pies Trymer, Spik oraz Atak. Także Rudy był „grany” przez aż 3 czołgi. Ci blaszani aktorzy nie zostali jednak zbytnio uznani po zakończeniu kariery - 2 z czołgów skończyły jako cele treningowe na poligonie, a pozostały do dzisiaj, można obejrzeć w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach.

Na planie nie brakowało niesnasek między aktorami, a jedną z najbardziej problematycznych była ta między... Jankiem Kosem oraz Szarikiem. Okazuje się, że jeden z psich aktorów nie pałał sympatią do Janusza Gajosa, swojego serialowego towarzysza na dobre i na złe. Aby chciał do niego podchodzić, aktora trzeba było wysmarować... koglem moglem.

To też może cię zainteresować:
Polacy, którzy zdobyli Oscara. Te filmy warto obejrzeć w mroźny wieczór
Kultowe polskie filmy lat 90. - czy znasz wszystkie z nich?
Wiedźmina Geralta wymyślił dla swojego syna. Oto 12 rzeczy, których nie wiedziałaś o Andrzeju Sapkowskim

Redakcja poleca

REKLAMA