Kultowe polskie filmy z lat 90. Czy znasz je wszystkie?

Istnieją filmy, które każdy Polak powinien zobaczyć chociaż raz w swoim życiu, a lata 90. były wyjątkowo łaskawe dla polskiej kinematografii. Te filmy przeszły już do historii!
Urszula Wilczkowska / 05.05.2020 18:08

Wśród polskiej kinematografii jest kilka filmów, które zna chociaż ze słyszenia każda z nas. W latach 90. oglądałyśmy je całymi rodzinami - nie zawsze na kanapie, a czasem ukradkiem zerkając zza futryny, gdy rodzice kazali akurat wcześniej iść spać.

Wiele fragmentów dialogów z tych filmów zawitało na stałe do polskich słowników i stało się tymi sentencjami, którymi rzucamy na prawo i lewo. Wiele z nich warto sobie przypomnieć - szczególnie, że podczas kwarantanny i izolacji społecznej mało kto narzeka na brak wolnego czasu!

Kultowe polskie filmy lat 90.

To zestawienie z pewnością nie mogłoby się obyć bez „Kilera” z 1997 roku. Film Juliusza Machulskiego to prawdziwe komediowe arcydzieło z genialną obsadą. Cezary Pazura, Katarzyna Figura, Małgorzata Kożuchowska oraz Jan Englert to tylko niektóre z plejady gwiazd, które wystąpiły w filmie. Oglądamy go co roku i co roku bawimy się przednio.

Nie można też zapomnieć o filmie „Chłopaki nie płaczą” z 1999 roku w reżyserii Olafa Lubaszenki. Młody Maciej Stuhr, wspaniały Cezary Pazura oraz Anna Mucha, która wykreowała naprawdę ciekawą postać to tylko niektóre z powodów, dla których warto przypomnieć sobie (lub obejrzeć po raz pierwszy) ten film.

Wśród filmów, których rodzice niektórym z pewnością nie pozwolili oglądać, a które warto nadrobić w każdym momencie, znalazły się również „Psy” Władysława Pasikowskiego z 1992 roku. Kultowa scena z Bogusławem Lindą w roli Franza Maurera (której przytaczać nie będziemy ze względów oczywistych) to jeden z tych kadrów, które zna każdy Polak.

Jakie jeszcze filmy znalazły się na tej liście? Koniecznie zobacz w wideo!

To też może cię zainteresować:
Pozytywne filmy na kwarantannę, które na pewno poprawią ci humor
Najbardziej inspirujące filmy o muzykach
Najprzystojniejsi aktorzy lat 90. Do nich wzdychałyśmy 3 dekady temu

Tagi: lata 90, film