Ściąga życzeń i przepisów wielkanocnych dla spóźnialskich

Jak zwykle, co roku, tak i tym razem nie możesz poradzić sobie z nadmiarem przedświątecznych obowiązków. Nie wiesz jeszcze, jakie sporządzisz potrawy, bo nie masz czasu na szukanie przepisów? Nie wysłałaś jeszcze życzeń do rodziny i znajomych?
/ 09.04.2009 08:46

Jak zwykle co roku, tak i tym razem nie możesz poradzić sobie z nadmiarem przedświątecznych obowiązków. Nie wiesz jeszcze, jakie sporządzisz potrawy, bo nie masz czasu na szukanie przepisów? Nie wysłałaś jeszcze życzeń do rodziny i znajomych?

Jeśli na każde z tych pytań odpowiadasz potwierdzająco jest dla Ciebie jeszcze deska ratunku. Dobrze trafiłaś. Poniżej znajdziesz kilka cennych podpowiedzi.

Czas świąteczny cechuje wyjątkowość, jakiej nie znamy i nie spotykamy na co dzień. Ta wyjątkowość przekłada się głównie na tradycję i obyczaje związane także ściśle ze spożywanymi podczas świąt posiłkami. Aby Twój świąteczny stół był wyjątkowy w te ważne dni podsuwamy Ci kilka przepisów. Łatwych w wykonaniu i zarazem nie czasochłonnych.

Ściąga życzeń i przepisów wielkanocnych dla spóźnialskich

Babka marmurkowa
Do wykonania tego smakołyku świątecznego potrzebne nam będą następujące składniki:
200 g cukru kryształu, 200 g masła, 150 g mąki pszennej oraz 150 g mąki ziemniaczanej, 4 jaja kurze, 1 cukier waniliowy mały, 1 łyżeczka proszku do pieczenia, 1 łyżka ciemnego kakao, 2 łyżki czekolady w proszku oraz 2 łyżki śmietany 18%.
Żółtka oddzielamy od białek. Miękkie masło (na godzinę przed przygotowaniem ciasta wyciągamy je z lodówki) miksujemy razem z cukrem kryształem oraz z 1 cukrem waniliowym. Ciągle miksując dodajemy powoli po jednym żółtku. Dodajemy przesianą mąkę ziemniaczaną i pszenną połączoną z 1 łyżeczką proszku do pieczenia i delikatnie mieszamy. Formę smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą lub zwyczajnie wykładamy papierem do pieczenia. Ubijamy na sztywno pianę z białek i wolno mieszamy z wcześniej wyrobioną masą. Jej połowę oddzielić do osobnego naczynia i dodać 1 łyżkę ciemnego kakao oraz 2 łyżki czekolady w proszku i 2 łyżki śmietany 18%. Jasną połowę masy ciastowej wylewamy do przygotowanej formy. Dolewamy ciemną masę kakaową i lekko tylko przemieszamy widelcem. Formę z ciastem wkładamy do nagrzanego do 180⁰C piekarnika i pieczemy przez 50 minut. Po upieczeniu możemy posypać babkę cukrem pudrem lub polać przygotowaną polewą. Polecamy do tego rodzaju ciasta polewę z białej czekolady lub marcepanową.

Ekonomiczna krucha delicja
Tym razem przygotujmy kolejno:
Ciasto: 3 szklanki maki pszennej, 20 dag margaryny do pieczenia, 20 dag cukru pudru, 6 żółtek kurzych jaj, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, 4 łyżki kwaśnej śmietany.
Warstwa jabłkowa: 1 kg jabłek, 1 łyżka masła, 1 galaretka w kolorze zielonym
Warstwa kokosowa: 20 dag wiórek kokosowych, 6 białek kurzych jaj, 1 szklanka cukru kryształu, 1 łyżka mąki ziemniaczanej, ½ łyżeczki proszku do pieczenia.
Warstwa orzechowa: 20 dag mielonych orzechów włoskich, 4 białka jaja kurzego, ¾ szklanki cukru kryształu, po 1 łyżce bułki tartej, ciemnego kakao i mąki pszennej, 1 łyżeczka proszku do pieczenia.
Po skompletowaniu takich zestawów możemy się zabierać do etapu mieszania kolejnych składników. I tak 3 szklanki mąki mieszamy razem z posiekaną, miękką margaryną (20 dag), 20 dag cukru pudru, 6 żółtkami, 1 łyżeczka proszku do pieczenia i 4 łyżkami kwaśnej śmietany. Zagniatamy ciasto i dzielimy je na 2 równe części.
Przygotowujemy poszczególne masy smakowe.
Jabłkowa – obieramy i myjemy jabłka, po czym trzemy na grubym tarle. Wsypujemy do rondelka z roztopioną 1 łyżką masła i prażymy. Dosypujemy całą galaretkę w proszku, dokładnie mieszamy i chwile podsmażamy.
Kokosowa – 6 białek ubijamy na sztywno z 1 szklanką cukru kryształu. Po czym dodajemy ½ łyżeczki proszku do pieczenia wymieszaną z 1 łyżką mąki ziemniaczanej oraz wiórki kokosowe. Delikatnie mieszamy.
Orzechowa – 4 białka z jaja kurzego ubijamy z ¾ szklanki cukru kryształu. Dodajemy powoli delikatnie mieszając bułkę tartą, kakao, mąkę pszenną, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia i 20 dag zmielonych orzechów włoskich.
Formę wykładamy papierem do pieczenia. Układamy jedną część rozwałkowanego i przyciętego odpowiednio do rozmiaru formy ciasta. Na ciasto rozprowadzamy kolejno masę jabłkową, na nią kokosową i orzechową. Na sam wierzch rozkładamy drugą część rozwałkowanego i przyciętego ciasta kruchego. Formę z ciastem wkładamy do nagrzanego do 180⁰C piekarnika i pieczemy przez 45 minut.

Post - sałatka
Do przyrządzenia tej smacznej sałatki będziemy potrzebować:
6 dużych ziemniaków, 5 dużych ogórków kiszonych, ½ kg świeżych filetów śledziowych, 1 cebulę, do przyprawienia i wymieszania majonez, sól, pieprz i śmietanę.
Filety śledziowe namaczamy na 2 godziny w mleku. Nie będą wtedy zbyt przesolone i zrobią się miękkie. Dokładnie umyte ziemniaki gotujemy w mundurkach, uważając, aby nie uległy rozpadowi. Ugotowane i odstawione ziemniaczki obieramy i kroimy w grubą kostkę, tak samo kroimy ogórki i cebulę. Filety śledziowe wyciągamy z mleka osuszamy najlepiej przy pomocy papierowego ręczniczka kuchennego, jednorazowego użytku. Potem filety kroimy w niedużej wielkości dzwonki. Wsypujemy wszystkie składniki do miski i po dodaniu przypraw i śmietany dokładnie, ale delikatnie mieszamy cała zawartość.

Sałatka z soczewicy
Do tej potrawy potrzebne jest naprawdę niewiele. Szykujemy zatem po kolei:
1 szklankę zielonej soczewicy, 3 średnie ogórki kiszone, 4 gałązki selera naciowego, 1 średnią czerwoną paprykę, 3 jajka kurze, do przyprawienia estragon, rozmaryn, majonez, sól i pieprz.
Soczewicę moczymy przez 20 minut i gotujemy do momentu, gdy wchłonie całą wodę z garnka. Po ugotowaniu postawiamy na drobnym sicie do ostygnięcia i odsączenia. W międzyczasie gotujemy na twardo 3 jajka. Po ugotowaniu także pozostawiamy w ostudzenia zalane zimną wodą. Kroimy kolejno w kostkę: jajka, ogórki, paprykę. Dodajemy soczewicę. Seler naciowy dokładnie myjemy i oczyszczamy z grubszych włókien oraz kroimy w drobniutką kosteczkę. Dodajemy do smaku przyprawy, majonez i dokładnie mieszamy.

Wielkanocne kiełbaski
Do przygotowania tej smacznej i niezwykle prostej w przygotowaniu potrawy nie będziemy potrzebować wielu składników.
1 kg białej kiełbasy, suszone śliwki bez pestek, plastry wędzonego boczku.
Kiełbaski nacinamy na skośnie. W powstałe rowki wkładamy suszone śliwki, tak, aby nie rozerwać kiełbasek. Całość owijamy plastrami wędzonego boczku. Naczynie żaroodporne smarujemy oliwą z oliwek i ciasno układamy w nim przygotowane kiełbaski. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 180⁰C przez 40 do 50 minut.

Wielkanocne śniadanie - Jajka nadziewane
Nadziewane jajka są jednym z tych łatwiejszych do wykonania dań, dających przyjemny nie tylko dla żołądka, ale też dla oka efekt. Najpierw gotujemy na twardo określoną ilość jaj (zależnie od przewidywanej na śniadaniu liczby osób). Nasza propozycja dotyczy 6 jaj. Ugotowane i ostudzone przekrawamy na równe połówki i wyciągamy ze środka żółtko. W zależności od wybranego rodzaju nadzienia postępujemy wedle zaleceń:
Nadzienie rzodkiewkowe – wyciągnięte żółtko ucieramy i mieszamy razem z drobniutko posiekaną cebulką i jej natką oraz 3 łyżkami naturalnego jogurtu. Doprawiamy sola i pieprzem i powtórnie mieszamy. Powstała masą wypełniamy białka jaj i dodajemy po plasterku rzodkiewki i kilka kiełków słonecznika.
Nadzienie sardynkowe – sardynki w oleju z jednej puszki dobrze odsączamy i mieszamy na pastę z żółtkami jaj. Dodajemy kolejno 1 łyżeczkę startego sera Edamskiego, 1 łyżeczkę koncentratu pomidorowego, 1 łyżeczkę majonezu, ½ łyżeczki musztardy i ½ łyżeczki świeżego soku z cytryny. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Dokładnie mieszamy i nakładamy powstałą masę do połówek ugotowanych na twardo białek jaj.
Nadzienie grzybowe – 20 dag pieczarek drobno kroimy i podsmażamy na 1 łyżce masła. Odczekajmy, aż ostygną i wymieszajmy je z żółtkiem, posiekaną natką pietruszki, solą, pieprzem i odrobiną majonezu.

Sos chrzanowy
Potrzebne będą:
3 jajka, 2 łyżki posiekanej rzeżuchy, 2 łyżki posiekanego szczypiorku, 2 łyżki posiekanego koperku, 1 łyżka świeżego i startego chrzanu, 1 łyżka soku z cytryny, 1 szklanka gęstej i kwaśnej śmietany, cukier, sól, pieprz.
Jajka gotujemy na twardo i odstawiamy do ostygnięcia. Obieramy ze skorupek i każde dzielimy na pół. Wyjmujemy żółtka i po przetarciu ich przez sitko mieszamy z sokiem z cytryny. Dodajemy śmietanę, chrzan, cukier, sól i pieprz. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Białka drobno siekamy razem z zielenina i mieszamy z sosem chrzanowych.

Wybrane życzenia
Składając osobiście, czy też śląc życzenia świąteczne nie chcesz się rok w rok powtarzać z tym samym „repertuarem”? Zerknij poniżej, a powinnaś znaleźć kilka ciekawych i wesołych przykładów, na życzenia wielkanocne.

Na stole święcone, a obok baranek,
Koszyczek pełny barwnych pisanek
I tak znamienne w polskim krajobrazie
W bukiecie srebrzyste, wiosenne bazie.
Zielony barwinek, fiołki i żonkile
- Barwami stroją uroczyste chwile.
W dom polski wiosna wchodzi na spotkanie,
Gdy wielkanocne na stole śniadanie.

Wielkanoc pachnie wiosna...
To pora tak radosna
Pełna pisanek kolorowych
I prezentów pajączkowych.
Na stole bazie i cukrowy baranek
i mnóstwo wody w dyngusowy poranek.

Wesołego królika, co po stole bryka,
spokoju świętego i czasu wolnego,
życia zabawnego w jaja bogatego
i w ogóle wszystkiego kurcze najlepszego!

Smacznego jajeczka Wielkanocnego,
dużego zająca czekoladowego,
Zdrowia niezawodnego, wielu radości
i przez całe Święta samej wesołości.

Kolorowych jajeczek, wacianych owieczek,
rozkicanych króliczków, pyszności w koszyczku!
A przede wszystkim udanego uciekania w dniu "wielkiego lania".

Kiedy Wielka Noc nastanie życzę Wam na Zmartwychwstanie
dużo szczęścia i radości, które niechaj zawsze gości
w dobrym sercu, w jasnej duszy i niechaj wszystkie żale zagłuszy

Wielkanocnych świąt już pora
Trzeba jaja wyjąć z wora
- pomalować, pofarbować i kobiecie dać spróbować
- żeby potem nie gadała,
Że na Święta jaj nie miała!

Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych,
Życzę Wam dużo zdrowia, pogody ducha,
Smacznego jajka, mokrego dyngusa.
I skaczącej kiełbaski.

Smacznego jajeczka Wielkanocnego,
Dużego zająca czekoladowego,
Zdrowia niezawodnego, wielu radości
I przez całe Święta samej wesołości.

Podczas dzielenia tych radosnych chwil ze swoimi bliskimi, rozsmakowywania w przygotowanych potrawach nie zapomnij o tym, że czas świąteczny szybko mija. Dobrze jest zatem nie objadać się zanadto, by po świętach móc spokojnie przejść do codzienności. Rozpychanie żołądków, zwłaszcza teraz, gdy zbliża się wiosna nie jest wskazane zarówno dla Twojej figury jak i zdrowia. Mamy nadzieję, że propozycje życzeń pozwolą Ci na umocnienie więzi rodzinnych i koleżeńskich, a może nawet na ich odnowienie? I to tyle z naszej strony. Pozostaje rzec jeszcze tylko Wesołego Alleluja!
 

źródło: MWmedia

Redakcja poleca

REKLAMA