Już 12 lutego 2018 roku na zakończenie karnawału w Muzeum Narodowym w Warszawie odbędzie się Drugi Bal Dobroczynny „Spragnieni piękna. Nowoczesność. Lata 50. i 60.” Organizatorem jest Stowarzyszenie „Przyjaciele MNW”.
Bal inspirowany niezwykle twórczym okresem polskiego wzornictwa lat 50. i 60. będzie nawiązywać do otwartej niedawno Galerii Wzornictwa Polskiego. Galeria powstała, dzięki dochodowi z pierwszej edycji projektu „Spragnieni Piękna”.
Sikając na Czechy – 6 kontrowersyjnych obiektów Davida Černego, które trzeba zobaczyć w Pradze
Jak przedstawia się program wieczoru? Zaplanowano aukcję, podczas której będzie można wylicytować unikatowe dzieła i przedmioty – wśród nich wazony Malwiny Konopackiej. Wazony tej artystki pod nazwą OKO wystawiane już były na całym świecie – między innymi w Tokio, Nowym Jorku, Rejkiawiku i Budapeszcie.
Specjalnie na aukcję przygotowana została seria wazonów „OKO Teresa”, które od klasycznego pierwowzoru różnią się dwukrotnie większą wysokością, mierzą niemal 80 cm, czyli dokładnie tyle, co roczna córeczka Konopackiej - Teresa.
Na aukcję zostały przekazane też dwa kultowe fotele RM 58 autorstwa Romana Modzelewskiego w kolorze wcześniej nieprodukowanym oraz rzeźba polsko-meksykańskiego rzeźbiarza Xawerego Wolskiego.
Tradycją aukcji jest także licytowanie dwóch pozycji niematerialnych. W tym roku są to: mecenat nad Salą Pasteli Stanisława Wyspiańskiego oraz adopcja jednego z najsłynniejszych dzieł polskiego malarstwa, obrazu „Hamlet polski” autorstwa Jacka Malczewskiego.
Dochód z balu przekazany zostanie na rzecz Muzeum Narodowego w Warszawie. Celem jest zbiórka na przywracanie świetności zabytkom muzeum, w tym obiektom przeznaczonym na wystawy w ramach cyklu „3 x Niepodległa”.
Bal poprowadzi Hubert Urbański, a wieczór uświetnią występy artystów takich jak Krzesimir Dębski, czy tancerzy z Dansinn by Malitowski. Kolację podadzą Kręgliccy, a drinki Kita Koguta.
Rejestracja na stronie: http://spragnienipiekna2018.syskonf.pl/rejestracja
Więcej o Balu i działalności Stowarzyszenia Przyjaciele MNW znajdziesz na stronie: www.przyjacielemnw.pl
Czytaj też:
Wśród skał, kosodrzewiny i limb – symboliczny cmentarz pod OsterwąNarrows – wędrówka rzeką w kanionie