Choć sezon urlopowy w Polsce zakończył się, to poza granicami naszego kraju wciąż można spotkać sporą grupę turystów. Zapewne są wśród was tacy, przed którymi kilka lub kilkanaście wolnych dni. Polecamy wam słoneczną Hiszpanię. Przygotowaliśmy kilka praktycznych informacji, dzięki którym podróż będzie bezstresowa i przyjemna.
Fot. depositphotos
Większość z was celowo planuje wakacje na jesienne miesiące. Unikamy wówczas wzmożonego ruchu turystycznego, mamy więcej wolnej przestrzeni dla siebie i dzięki temu dobrze się bawimy. Pogoda w Hiszpanii we wrześniu i październiku nie sprzyja smażeniu na słońcu, ale zwiedzaniu jak najbardziej. Jeśli więc lubisz czynnie spędzać czas, polecamy Hiszpanię. Ibiza słynie z niekończącej się zabawy. Kluby, puby i restauracje tętnią życiem. Wybierz zatem tę rozrywkową wyspę, jeśli chcesz poszaleć w klubach znanych na całym świecie. Miłośnikom przyrody polecamy wycieczkę szlakami turystycznymi wyznaczonymi w parkach narodowych takich jak: Picos de Europa lub/i Sant Maurici. Pirenejskie doliny zainteresują wędrowców, a Andora – zakupowych maniaków. Mówi się bowiem, że Andora to ogromny market. Barcelona i Madryt zasypują nas z kolei muzeami, katedrami, pałacami lub/i zamkami. Bez względu na to jaki region Hiszpanii wybierzecie, mamy nadzieję, że nasze wskazówki umilą waszą podróż.
Informacje
Zabierz ze sobą broszury, foldery, mapy. Dzięki tym podręcznym książeczkom uzyskasz informacje o danym miejscu, jego historii i lokalizacji. Pomocny okaże się również słowniczek, który ułatwi nam komunikację z lokalnymi mieszkańcami.
Zniżki
Różnego typu legitymacje zmniejszą wasze koszty podróżowania. Do wyboru macie kilka opcji:
- Legitymacja PTSM – Youth Hostel Association (wystawia ją Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych i uprawnia do zniżek w schroniskach młodzieżowych należących do sieci Hostelling International)
- EURO < 26 (przeznaczona jest dla osób pomiędzy 12. a 26. rokiem życia, zapewnia najwięcej zniżek, które obejmują: imprezy sportowe, wstępy na dyskoteki i do klubów muzycznych, koszty podróży, opłaty za restauracje i hotele, kursy językowe, a także zakupy w wybranych sklepach)
- Międzynarodowa Legitymacja Studencka ISIC – International Student Identity Card (zapewnia m.in. tańsze bilety wstępu do muzeów i zabytków, zniżki na środki transportu, ubezpieczenie NNW i KL, dostęp do bezpłatnej infolinii czynnej całą dobę – Help Line)
- Międzynarodowa Legitymacja Nauczycielska ITIC – International Teacher Identity Card (przysługuje nauczycielom i wykładowcom akademickim pracującym co najmniej rok w zawodzie, gwarantuje ubezpieczenie i pomoc)
- Międzynarodowa Młodzieżowa Karta Turystyczna IYTC – International Youth Travel Card (ułatwia podróżowanie młodym ludziom w wieku 12 - 25 lat i obniża koszty zakupu biletów, zakwaterowania, usług telekomunikacyjnych, wejść do muzeów, zapewnia ubezpieczenia i dostęp do sieci biur podróży)
- Karnet Kempingowy CCI – Camping Card International (uprawnia do zniżek na kempingach od 5% do 20%, dodatkowo posiadacz karnetu i osoby podróżujące z nim samochodem objęci są ubezpieczeniem OC)
- Karty turystyczne (jedno-, dwu- lub trzydniowe gwarantują zniżki w obiektach zwiedzania, niektórych restauracjach i hotelach oraz darmowy przejazd środkami komunikacji publicznej)
- Seniorzy (państwowe muzea, galerie, obiekty archeologiczne udzielają zniżek seniorom takich samych jak studentom)
Transport
-
Samolot (to bez wątpienia szybki i tani środek transportu; bilety możemy kupić przez internet lub nabyć w biurach podróży czy agencjach towarzystw lotniczych)
- Pociąg (podróż pociągiem z Polski do Hiszpanii nie będzie należeć do łatwych, ze względu na dużą liczbę przesiadek i przede wszystkim cenę, miłośnikom kolei polecamy zaopatrzyć się w bilety zniżkowe)
- Autobus (krajowi i zagraniczni przewoźnicy organizują kursy autobusów na trasie Polska – Hiszpania, a wśród nich: Orbis Transport i Intercars)
- Samochód (jeśli będzie nim podróżować kilka osób okaże się najtańszym środkiem dojazdu, zaletą podróży autem jest wybór własnej trasy dojazdu i dotarcie do najbardziej odludnych rejonów)
- Autostop (propozycja dla odważnych, pamiętajcie jednak, aby nie ruszać w tego typu wyprawę w pojedynkę)
Przekraczanie granic
Nim wyruszysz w podróż sprawdź, czy dokumenty potwierdzające twoją tożsamość są aktualne i nieuszkodzone. Aby przekroczyć granicę, należy okazać dowód osobisty lub paszport. Dobrą informacją jest brak ograniczeń zakupowych. Pamiętaj jednak, że muszą one być przeznaczone do użytku osobistego. Za towary przeznaczone do własnego użytkowania uważa się: 800 papierosów, 200 cygar, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina (ze zwiększoną zawartością alkoholu), 90 litrów wina (w tym maksymalnie 60 litrów wina musującego), 110 litrów piwa. Tych limitów nie można przekroczyć.
Pomoc
Jeśli spotka cię niemiłe zdarzenie, nie pozostaniesz z tym sam. Osoby posiadające obywatelstwo polskie mogą liczyć na pomoc placówek dyplomatycznych. W przypadku zagubienia paszportu czy dowodu osobistego, konsulat wyda tymczasowy dokument, który umożliwi powrót do Polski. Jeśli zostaniesz okradziony, placówka wypłaci bezzwrotną zapomogę. Kradzież jednak musi być wcześniej zgłoszona na policję.
Waluta
Obowiązującą walutą od 2002 roku jest EURO. Posiadacze kart Visa, MasterCard lub American Express bez najmniejszych problemów wypłacą pieniądze z licznych bankomatów. Można również skorzystać z kantorów wymiany lub automatów do wymiany pieniędzy.
Opieka medyczna
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwi bezpłatne korzystanie z podstawowej opieki zdrowotnej. Aby ją otrzymać należy zgłosić się do najbliższego oddziału NFZ. Więcej informacji na jej temat uzyskasz na oficjalnej stronie NFZ-u.
Bezpieczeństwo
Uważaj na kieszonkowców! Plagą są kradzieże torebek, saszetek, portfeli. Miej je zatem zawsze pod ręką. Pamiętaj, że kieszonkowcy praktykują wiele metod, które mają na celu uśpić twoją czujność. Jeśli już padniesz ofiarą złodzieja, możesz liczyć na uprzejmą pomoc policji.
Komunikacja
Sieć autobusów i pociągów funkcjonuje w Hiszpanii bez zarzutu. Gwarantuje łatwe i tanie podróżowanie po kraju. Można również wypożyczyć skuter, motocykl lub samochód. Wynajmujący musi mieć ukończone 21 lat i prowadzić pojazd od co najmniej roku (jednak nie zawsze jest to sprawdzane!).
Noclegi
W Hiszpanii wiele jest tańszych i droższych hotelów. Popularne są również kempingi, które zlokalizowane są w rejonach nadmorskich, w górach, w pobliżu parków narodowych i rezerwatów, na obrzeżach miast i przy głównych drogach. Szeroka baza noclegowa zadowoli najbardziej wymagających turystów.
Poczta i telekomunikacja
Urzędy pocztowe znajdziesz w mniejszych i większych miejscowościach. Pamiętaj jednak, że w czasie słynnej sjesty mogą być zamknięte. Telefoniczne połączenie z Hiszpanii do Polski nie będzie stanowić problemu. Zadzwonisz do bliskich z każdej budki.