Kraków jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów polskim miastem. Dlaczego warto się tam wybrać? Stolica Małopolski swój sukces zawdzięcza położeniu na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych, ale przez wszystkim niezwykłym zabytkom i niepowtarzalnej atmosferze, którą można począć w każdym zakątku miasta.
Dlaczego warto odwiedzić Kraków?
1. Planty - to jedyny park w Polsce powstały w miejscu murów obronnych, który szerokim pierścieniem otacza całe Stare Miasto,
2. Festiwal Kultury Żydowskiej - na przełomie czerwca i lipca żyje nim cały Kraków. W tym czasie można cieszyć się żydowską muzyką, kuchnią, poznać jidysz i hebrajski,
3. Podziemia Rynku Głównego - znajdują się 4 metry pod ziemię. Znajdziemy tam resztki budowli, np. średniowiecznych kramów, pozostałości wodociągów, bruk z XIII w. i dawne cmentarzysko,
4. Czakram - na wawelskim wzgórzu jest miejsce, do którego ściągają ezoterycy z całego świata. To podobno jeden z 7 czakramów Ziemi - magicznych miejsc mocy. Wielu wierzy, że można tu np. odzyskać zdrowie, spokój i wewnętrzną siłę do pokonywania przeciwności,
5. Fabryka Schindlera - miejsce upamiętniające Oskara Schindlera, który w czasie II wojny światowej uratował ok. 1100 Żydów,
6. Witraż "Bóg Ojciec - Stań się" - arcydzieło Stanisława Wyspiańskiego z kościoła franciszkanów przedstawia Boga Ojca w chwili stworzenia świata. Z jednej ręki Stwórcy wypływają 4 żywioły: powietrze, woda, ziemia i ogień, zaś drugą błogosławi świat.
Na podstawie artykułu Hanny Budzisz z miesięcznika "Poradnik Domowy"
Więcej podróżniczych inspiracji:
Planty
Jedyny park w Polsce powstały w miejscu murów obronnych. Otacza 4-kilometrowym pierścieniem całe Stare Miasto. Spacer Plantami to jak cofanie się w czasie: mijamy same zabytki: Bramę Floriańską, Barbakan i kilka kościołów m.in. Franciszkanów.
Festiwal Kultury Żydowskiej
Żyje nim cały Kazimierz na przełomie czerwca i lipca. Można cieszyć się żydowską muzyką (od śpiewu kantorów przez kapele klezmerskie do hip-hopu), kuchnią, poznać jidysz i hebrajski.
Podziemia Rynku Głównego
Schodzimy 4 metry pod ziemię, by zwiedzić pradawny Kraków: resztki budowli, np. średniowiecznych kramów, pozostałości wodociągów, bruk z XIII w. i dawne cmentarzysko. Multimedialny przekaz tworzy iluzję tętniącego życiem miasta. Zgromadzono tu też 700 przedmiotów znalezionych podczas badań pod Rynkiem.
Czakram
Na wawelskim wzgórzu jest miejsce, do którego ściągają ezoterycy z całego świata. To podobno jeden z siedmiu czakramów Ziemi - magicznych miejsc mocy. Wielu wierzy, że można tu np. odzyskać zdrowie, spokój i wewnętrzną siłę do pokonywania przeciwności.
Manggha
Fascynująca placówka zajmująca się popularyzowaniem wiedzy o Japonii. Można tu obejrzeć wystawy pokazujące japońską sztukę (czasami wystawiane są okazy z należącej do Muzeum Narodowego liczącej 12 tys. przedmiotów kolekcji Feliksa Mangghi Jasieńskiego) i wziąć udział w wielu wykładach, pokazach, koncertach i kursach, np. parzenia herbaty, nauki języka japońskiego lub ikebany.
Cztery Kopce
Ewenement w skali kraju. Najstarszy jest Kopiec Wandy. Najmniej zbadany i najbardziej zagadkowy. Ma 14 m wys. i 3 tys. lat. Był miejscem kultu Celtów. W Kopcu Krakusa podobno pochowano Kraka, legendarnego założyciela Krakowa. Niektórzy twierdzą, że powstał 500 lat p.n.e., inni, że w VI-VIII w. n.e. Kopiec Kościuszki (na fot.) usypano w 1823 r. Najmłodszy i najwyższy (36 m) jest Kopiec Piłsudskiego z okresu międzywojennego. Znajduje się w nim ziemia ze wszystkich pól bitewnych, w których brały udział Legiony.
Fabryka Schindlera
Miejsce upamiętniające Oskara Schindlera, który w czasie II wojny światowej uratował ok. 1100 Żydów. Poruszająca i nowoczesna ekspozycja multimedialna - spacerujemy ulicami getta, zaglądamy do fryzjera, jedziemy tramwajem.
Witraż "Stań się?"
Arcydzieło Stanisława Wyspiańskiego z kościoła Franciszkanów przedstawia Boga Ojca w chwili stworzenia świata. Z jednej ręki Stwórcy wypływają 4 żywioły: powietrze, woda, ziemia i ogień, drugą błogosławi On światu.