Turcja last minute, czyli magia Orientu

Wczasy w Turcji można spędzać przez cały, nie martwiąc się, że pogoda nie dopisze.


1. Stambuł

Największe miasto i metropolia Turcji. Jedno z największych i najważniejszych miejsc turystycznych na świecie. Leży na dwóch kontynentach i ma wiele ważnych atrakcji, które wynikają z jego historycznej przeszłości jako stolicy imperium bizantyjskiego i osmańskiego. 

Trzeba zobaczyć:

  • Błękitny Meczet z początku XVII wieku. Największy i najbardziej reprezentacyjny meczet miasta. Światło do wnętrza meczetu przenika przez 260 okien.
  • Pałac sułtański Topkapi z XV–XIX wieku, najważniejszy budynek historyczny. Centrum administracyjne imperium przez 400 lat.
  • Meczet Sulejmana – z XVI wieku. Jest uważany ze najbardziej odporny na trzęsienia ziemi budynek.
  • Świątynia Hagia Sophia z VI wieku – czwarty co do wielkości kościół świata, z tak olbrzymią zamkniętą przestrzenią. Słynie z ogromnej kopuły, która maa 55,3 metrów wysokości.
  • Muzea: Mozaiki i Pera z kolekcją sztuki orientalnej.
  • Kryty Bazar. Największy bazar w Turcji. Zajmuje powierzchnię 30 hektarów, Znajduje się tu ok. 60 ulic, 3500 sklepów i sklepików, restauracje i kawiarnie, dwa meczety i cztery fontanny. Można tutaj kupić m.in.: przyprawy, biżuterię, wyroby garncarskie i dywany. Do połowy XIX wieku było to centrum handlu niewolnikami.

Warto wybrać się również na rejs statkiem po cieśninie Bosfor z widokiem na europejskie i azjatyckie wybrzeże.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/20.02.2019 11:09
W Turcji spędzałem wakacje przez blisko 12lat ok 20 razy - to w sumie prawie rok życia !!! Już jutro opowiem o BODRUM w moim nowym odcinku vloga Mixtravel o wakacjach i podróżach.