Na Seszelach odnajdziemy malownicze plaże z białym piaskiem, urokliwe zatoki i mieniące się tysiącem barw rafy koralowe. Wszystkie to sprawiają, że te wyspy nazywane są rajem na Ziemi.
Według miejscowej legendy, po zakończeniu tworzenia świata przez Boga, została mu garść diamentów, które wrzucił do wody koło wschodniej Afryki, i powiedział: „Tutaj stworzę coś wspaniałego”. I tak powstały Seszele!
W rzeczywistości archipelag powstał z rozpadu afrykańskiego i indyjskiego kontynentu, tworząc granitowe wyspy w formie naszyjnika.
Z powodu izolacji od wpływów kontynentalnych na Seszelach zachowała się pierwotna przyrody, gdzie żyje kilkaset gatunków ryb, kilka rzadkich kolonii ptaków, gigantyczne żółwie oraz rosną legendarne palmy seszelskie (lodoicja seszelska, kokos morski). Ich owoc, coco-de-mer, gigantyczny, ważący nawet do dwudziestu kilogramów kokos, nazywany jest owocem miłości – po rozłupaniu orzech kształtem przypomina kobiece pośladki. Palma seszelska razem z żółwiem znajduje się w godle Seszeli.
Cały archipelag Seszeli na Oceanie Indyjskim składa się ze 115 wysp, z czego zamieszkałych jest tylko 33. Niektóre z nich są pochodzenia wulkanicznego, pozostałe to wyspy koralowe, które nieznacznie wznoszą się nad poziom oceanu.
Na Seszelach nie ma zabytków ani muzeów. To świetne miejsce na podziwianie krajobrazów, obserwowanie rzadkich gatunków ptaków (np. czarna papuga, spiewajaca sroka) i gigantycznych żółwi, odpoczynek pod palmami i kąpiel w oceanie. To również znakomite miejsce dla miłośników sportów wodnych, jak: nurkowanie, windsurfing, żeglowanie czy kitesurfing. Można tutaj wybrać się na rejs po wysepkach lub trekking po tropikalnych terenach wysp.
Kiedy wybrać się na Seszele?
Seszele mają łagodny, tropikalny klimat. Ciepło jest tutaj przez cały rok, 25–30 st. C. Główny sezon turystyczny rozpoczyna się od kwietnia i trwa do listopada, kiedy deszcze są mniej obfite i tym samym mniej dokuczliwe, a słońce nie daje się tak we znaki, co ma związek z niższą wilgotnością powietrza w tym okresie. Najcieplej jest tutaj w lutym, marcu i kwietniu (ok. 31 st. C). Wtedy temperatura wody osiąga ok. 28–29 st. C.
Mahé
To największa i jedna z trzech najpopularniejszych wysp Seszeli ze stolicą państwa Victorią, w której mieszka prawie połowa całej ludności kraju. Znajduje się tutaj międzynarodowy port lotniczy i najwyższy szczyt kraju Morne Seychellois (905 m n.p.m.), który leży na terenie parku narodowego z lasem tropikalnym.
Mahé zachwyca krajobrazem. Wewnątrz wyspy znajdują się granitowe skały porośnięte bujną roślinnością, ukryte wodospady, a na wybrzeżu plaże z białym piaskiem i palmami. Najsłynniejsze to Anse Royale i Anse Takamaka oraz najdłuższa Anse Major.
Co warto zobaczyć na Mahé? Park Narodowy Morne Seychellois, ogrody botaniczne z egzotyczną roślinnością, a w Victorii stare miasto, targ, wieżę zegarową, która jest kopią, ale miniaturową, londyńskiego Big Bena, Muzeum Narodowe i Muzeum Historii Naturalnej Seszeli.
Praslin
Druga pod względem wielkości wyspa Seszeli. Turkusowe wody, które je otaczają, kryją w swoich głębinach malownicze rafy koralowe. Dla miłosników poznawania podwodnego świata najlepszy czas do nurkowania jest od marca do maja oraz od września do listopada. Amatorzy surfowania, a także wędrówek i spacerów powinni wybrać okres od maja do września.
Praslin warto odwiedzić ze względu na znajdujący się na niej rezerwat przyrody Vallée de Mai wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wystepuje w nim licząca kilkaset lat unikalna palma lodoicja seszelska (kokos morski), na których rosną coco de mer, gigantyczne, ważące nawet do dwudziestu kilogramów kokosy o niezwykłych kształtach.
La Digue
Najbardziej dziewicza spośród wysp. Tutejsza plaża Anse Source d'Argent z charakterystycznymi granitowymi skałami jest najczęściej fotografowaną plażą Seszeli. Nie mniejszym powodzeniem cieszą się Anse La Reunion, Anse Severe.
La Digue słynie również z występowania na niej rzadkich gatunków ptaków na świecie i tropikalnych lasów. Po wyspie można poruszać się na rowerze lub pieszo.
Coco
Wyspy Kokosowe, zwane także Ile Aux Cocos. Tworzą one od 1996 roku park morski obejmujący 3 małe wysepki na płytkim turkusowym morzu, które otaczają rafy koralowe. Świetne miejsce do nurkowania.
Curieuse – wyspa żółwi
Na wyspie o powierzchni niecałych 3 kmw. wędruje ok. 300 żółwi olbrzymich Aldabara. Działa tutaj także stacja badawcza do obserwacji żółwi morskich.
Na Curieuse, podobnie jak na Praslin, rośnie dziko sięgajaca 40 m palma seszelska, nazywana również coco de mer (kokos morski). Jej podwójne owoce o sercowatym kształcie, przypominające wyglądem pośladki, zawierają po jednym nasionie w każdym owocu, które jest uznawane za największe na świecie. Podczas wędrówek po wyspie można obserwować ciekawe formacje skalne, przypominające jaszczurkę czy zółwia.
W XIX wieku wyspa Curieuse była miejscem zsyłki dla trędowatych. Do dziś zachowały się ruiny leprosarium, które znajdują się koło plaży Anse Jose. W Doctors House z 1873 roku jest obecnie Muzeum Narodowym i Centrum Edukacji i Informacji.
Curieuse i otaczające je wody zostały uznane za Park Narodowy Curieuse Marine.